WePower – plokiahelal põhinev roheenergia vahendusplatvorm
jaan. 31, 2018 @ 11:37

WePower hakkab krüptoraha baasil väljastama token’eid, millega saab müüa ja osta roheenergiat. Detsentraliseeritud platvorm plaanib kokku tuua rohelise energia tootjad, energia tarbijad ja energia valdkonna investeerijad ühiselt avatud ja õiglasel turul. Platvorm põhineb Ethereum’i plokiahelal. Platvorm on ühenduses elektrivõrguga ja elektrituruga ning see ühendab olemasolevaid ja uusi rohelise energia tootjad ettevõtetega, kes soovivad kasutada või investeerida 100% puhtasse energiasse.


Mis probleemi lahendab WePower?
Rohelisse energia tootmine ja sellesse investeerimine nõuab suuri summasid. WePower aitab inimesi ja Ethereumi kasutades kaasa aidata parema rohelise energia kasutuselevõtule. WePower annab ka võimaluse rohelise energia pakkujatele ise väiksemaid ICO’sid luua. “Osa WePoweri plaanist on ka anda võimalus uute roheenergia elektritootjate loomiseks. Kui näiteks Eestis on päikesepaneelidega väiketootmise jaoks pangalaenu saamiseks vaja 30% omaosalust, siis võiks selle summa saada WePoweri keskkonnast. Selline tootja saaks oma võimsuse teatud hinnaga WePoweri platvormil müüki panna ja koguda sellega kapitali jaama ehitamiseks. Vahendustasuna võtab platvorm 0,9% müüdavast.” allikas geenius.ee.

Tulevikus saame kontrollida, kas ettevõtted mis lubavad, et kasutavad ainult rohelist energiat, seda ka päriselt teevad. Tulevikus saame näiteks näha kas Pärnu Tesla Supercharger’ist saab laadides rohelist energiat ja Tesla saab ise vastavalt WePower’i abil laadimiseks just rohelist energiat osta.

Kuidas?
Kaugarvestite (ing. k. smart meters) abil saame tulevikus Eestis osta Hispaania päikeseenergiat (järgmisena plaanitakse käivitada äri Hispaanias, allikas Geenius.ee). Vastavalt kaugarvestite kasutuselevõtule teistes riikides plaanib WePower laieneda ka teistele turgudele.

Mis on kasu sellest ostjatele?
Vahendustasu energiamüügist 0,9% saavad token’i omanikud. Hüpoteetiliselt loob see võimaluse krüptoraha kaevandajatele kasutada kaevandamiseks rohelist energiat. Kaevandaja ostab token’eid, ostab omakorda selle eest roheenergiat ning kasutab ära seda krüptoraha kaevandamiseks. See võib kaevurile suurt huvi pakkuda, kuna kaevandamise kogukonnas eelistatakse asju ajada siseringis.

Ei midagi revolutsioonilist
WePoweri nimel pole tegemist millegi väga revolutsioonilisega ning sellele väga sarnane projekt on Power Ledger’ile, mis tõstatas eelmüügis ning põhimüügis kokku 34 miljonit Austraalia dollarit. Täpsemalt saad tutvuda Power Ledgeri projekti, meeskonnaga ning nende eesmärkidega nende kodulehelt siit – https://powerledger.io

Ettevõtte ja meeskond
Ettevõtte asutajad on Leedust, arendusmeeskond asub Tallinnas. Meeskonnal on pikaajaline kogemus rohelise energia valdkonnas. Asutajal Nikolaj Martyniukil on 10 aastat kogemust energiavaldkonnas töötamisel, energiajaamade ehitamisel päikesepaneelidega ning rohelise energia müümisel. Teiseks kaasasutajaks on Artūras Asakavičius ning ettevõtte CTO on eestlane Kaspar Kaarlep, kes oli ka endine Elektrilevi CTO, mis tähendab et ettevõttel on sidemed Eestiga. Samuti on WePoweri partneriks tänasel päeval ka Eesti ettevõtte Elering.


ICO kohe-kohe algamas
Kahjuks enam registreerida ICO’le ei saa, kuna whitelist registreerimine on sulgunud. ICO ise algab aga juba 1. veebruaril Eesti aja järgi kell 14:00 ning sellele on ennustatud suurt edu ja kiiret läbimüüki. Kirja on pannud juba end 190 000 huvilist üle kogu maailma. Inimesed, kes registreerisid hiljem ning jõudsid veel end ära autentida läksid järjekorra lõppu ning WePower valib välja juhuslikud 1000 inimest, kellele antakse veel võimalus osaleda ICOs.


Geenius.ee on avaldanud WePoweri kohta kaks artiklit:
WePower, mis alustab koostööd Eesti elektrifirmaga, tahab koguda miljoneid ja 190 000 huvilist on end juba näole andnud
Eesti avas elektrituru andmed idufirmale, mis ehitab krüptorahaga roheenergia kauplemise turgu

Artiklitest huvitavamad väljavõtted:

– Eesti riigile kuuluv elektri ja gaasi süsteemihaldur Elering kirjutas eile alla koostöökokkuleppele idufirmaga WePower, mis hakkab krüptoraha baasil väljastama token‘eid ehk “žetoone”, millega saab osta ja müüa roheenergiat.
Paljudes riikides pole kogu elektriturg varustatud 100% kaugloetavate elektriarvestitega ja andmed koondatud ühtsesse platvormi nagu Eestis, mistõttu firma kasutabki katseprojektiks siinset turgu, rääkis Geeniusele firma asutaja Nikolaj Martyniuk.

– Üks võimalus platvormil on kaubelda token’ite ehk “žetoonidega”, kusjuures üks selline žetoon võrduks 1 kilovatt-tunni energiaga. Tuule-, hüdro- või päikeseenergia tootjad saavad oma toodangut müüa, teisel pool on aga elektritarbijad, kes saavad vastavalt oma majapidamisele roheenergiat osta.

– Martyniuki sõnul sai mullu valmis platvormi tehniline näidis, hiljemalt veebruaris peaks käivituma esimene ehk alfa-versioon.

– Mullu kogus firma investoritelt juba 3 miljonit dollarit kapitali, nüüd 1. veebruaril käivitab firma aga oma ICO (initial coin offering) ehk WPR žetoonide avaliku esmapakkumise ja loodab sellega koguda turul vähemalt 5 ja maksimaalselt 35 miljonit dollarit kapitali.

– Idufirma WePower, mis arendab plokiahelal põhinevat taastuvenergiaga kauplemise platvormi, astus partnerlusse Eesti energiamüüjaga 220 Energia ja tahab kolmapäeval koguda investoritelt 10 miljonit dollarit. Kirja on end pannud juba 190 000 huvilist.

– Peale uuendusliku energiaplatvormi kogub firma ka kapitali plokiahelaga. Mullu oktoobris koguti eelmüügist Ethereumi krüptoraha, mille väärtus on praeguseks tõusnud 11 miljoni dollarini. Mitme kuu jooksul kogu investeeringuid ka erinevatelt erakapitalifondidelt üle maailma, kokku 19 miljoni dollari väärtuses.

– Peale Eleringi ja 220Energia on idufirma saanud toetust Leedu valitsuselt. Loodavasse platvormi on lubanud vähemalt 20% oma toodetavast päikeseenergiast lubanud lülitada Hispaania ettevõtted Conquista Solar, Civitas projects ja rahvusvaheline grupp Novocorex.

“WePower” Google Trends’i andmed viimase 12 kuu osas:

Jäta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.