Digikapitali uudised - Digikapital
Mis Krüpto on sandbox? – Kuidas see muudab tuleviku meelelahutust?
Kategooria: Digikapitali uudised,Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 10 kuud ago Kommentaare: 0

Videomängud ei põhine vaid enam meelelahutusel. Tänapäeva arvutimängud on loodud ka strateegiliste oskuste arendamiseks ning isegi sissetuleku teenimiseks. Üheks parimaks näiteks veebimaailmas on Sandbox, mis kujutab endast mängimise platformi, kus kõik rahalised vahendid põhinevad krüptovaluutal. Pixowl lõi Sandboxi keskkonna 2012.aastal kuid siis toimis see põhimõtteliselt telefonis mängimiseks.

Metaverse maailmas toimiv Sandbox rakendus võimaldab luua avatare, neid müüa, maailmasid luua ning turul kaubelda. Kõik kanded toimivad krüpto põhjal ning Sandbox võimaldab kaubelda ka NTF-de abil. NTF on teadatuntud krüptovaluuta, millel on reaalne väärtus ja mitte ainult virtuaalses maailmas. Sandbox lubab luua avatare ning neid kombineerida pikslite abil teiste osakestega, võimendamiseks saab kasutada ka nn relve ning võitlusmeetoteid. Oma loodud avatare on võimalik müüa turul, kus miljonid kasutajad saavad pakkuda enda poolse panuse ning sinu avatari osta. Kuid oma avatari ei pea müüma, kuid soovid sellega mängida.

Tänapäeval armastatakse oma raha investeerida virtuaalselt kasiinodes, neist populaarsem on slotid. Krüptomaailmas armastatakse Sandbox keskkonda sama palju kui kasiinosõltlased online-kasiinosid.

Sandbox pakub kahte maksevahendit: Sand token ja Asset token. Sand token võimaldab osta maad, maksta uuenduste eest ning mängu osaluste eest. Asset token ehk NFT on maksevahend, millega saab tasuda turul, vahetada ning asustada oma maad.

Virtuaalselt sarnaneb Sandbox mängumaailma Minecraftile, kus maailmade loomine on väga sarnane sandbox mängudele. USA üks tuntumaid räppareid Snoop Dogg lõi partnerluse Sandboxiga juba investeerimise eesmärgil. Varasemalt on sama kuulus investeerinud telemaastikul kihavate ettevõtete tegevusse, kuid Sandboxiga on kaalul suurem tähendus. Snoop Dogg lõi enda avatari samasse keskkonda ning tema kingades käimine on täiesti võimalik- piisab vaid tema avatari ostust. Maatükil, mille ta ostis, lõi Snoop Dogg oma elamisest koopia ning pakub ka live-kontsertite võimalust. Tema enda korraldatud kampaania korras suudeti ära müüa individuaalselt 10000 liitumist lähikondlaste poolt, mis meelitas omakorda ka kõrval seisjaid selle keskkonnaga liituma. Snoop Dogg suutis oma 300 tuhande suuruse tookeni väärtuse kasvatada küllaltki lühikese aja jooksul 4.8 miljoni väärtuseni.

Ka muusikavideos “House I Built” , mille räppar lõi spetsiaalselt mängu tarbeks, kirjeldab ta oma teekonda samal platformil ning meetoteid, kuidas tema vähe väärtuslik tooken kasvas miljonite väärtusesse.

Tuleviku meelelahutus on nüüdseks juba siin, sest ka tavalisest arvutimängust on võimalik välja võluda miljoneid dollareid. Krüptona on Sandbox hetkel üheks liidriks ning tänu juba hoogsale turundusele, mis selle tarbeks on läbi viidud. Sandbox ise soovib oma Metaverse maailma juuri reklaamida hoogsalt ning truupäraselt sest kuna seal eksisteerivad ning mängivad kuulsused on nende nn ‘suuvoodrid’. Ajalugu on näidanud, et kui mõni kuulsus midagi reklaamib, siis joostakse selle suunas tormi.

Sandbox toimib ise krüptovaluutana, sest selle mängu tuum ning sisetegevus omavad mõlemad väärtust.


Krüpto ja turvalisus – 5 näidet kuidas krüpto muudab interneti turvalisemaks
Kategooria: Bitcoin,Digikapitali uudised Autor: Raido Kuupäev: 11 kuud ago Kommentaare: 0

Krüptovaluuta kasutamine on muutunud panganduses ja rahandusega seotud toimingutes pea igapäevaseks. Rahaliste vahendite ülekandmisel saavad pankades ilmsiks mõned mured, mille privaatsus poliitika on jätnud raskete reeglite abil kaitsmata. Siiski tuleks siinpuhul tähelepanu suunata mitmele erinevale andmele, mis avalikustub raha ülekannete tegemisel. Ettevõtted ja eraisikud kasutavad krüptovaluutat maksevahendina juba aastaid. Neist erisuuna on võtnud siiski kasiinod, kes eelistavad siiani tavalisi fiat-raha.

Nähtavaks saavad järgmised andmed:

 • Ülekande sooritanud isiku nimi (juriidilise isiku korral firma nimi)
 • Pangakonto number
 • Summa
 • Viited
 • Arve numbrid
 • Pankade andmed

Ülekannete tegemiseks tuleb kliendile /makse sooritajale anda infot raha saaja kui ka summade ja pangakontode kohta. Vastasel juhul oleks ülekande tegemine võimatu. Krüptoraha enda ajalugu on kirju ning neid eksisteerib tänapäeval erinevaid juba üle 4000 erineva. Neist tuntum ning üks esimesi on bitcoin, mida peetakse originaalseks krüptovaluutaks. 2011.aasta lõpuks oli ühe bitcoini väärtus 1 dollar. 10 aastat hiljem on selleks 36 000 eurot. Tegemist on pea hullumeelse väärtuse tõusuga.

 • Krüptovaluutaga tasumine:

Avalikkuse eest jäävad varju makse saaja nimi ning pangakonto number. Ülekanded toimivad siinpuhul tänu avalikele võtmetele, mida saab nimetada kui kasutajanimena. Avalik võti koosneb numbrite ja tähtede jadast, mis on unikaalne igale kasutajale. Maksete tegemisel on näha vaid võtme nimed, mida ei saa otseselt ühendada kellegi nimega. Võtme jagamisel siiski kaob anonüümsus.

 • Krüptovaluuta ohutu kogumine:

Krüptovaluuta tarbeks tuleb avada konto, mille tarbeks on loodud vastavad krüptovaluuta ‘rahakotid’ platformidele, mis otseselt tegelevad krüptovaluuta hoiustamisega. Rahakott hoolitseb ise raha ohutu kogumise ning hoiustamise eest. Kasutajad varustatakse paroolidega, mille kaotamisel kaotab kasutaja ka ligipääsu oma rahakotile. Adentimisvahenditest on olemas võimalused telefoni või meili teel restart sooritada, kuid ka need vajavad isikutuvastust kõrgemal tasemel.

 • Internet ja turvaline ostlemine

Kuna rahaga seotud kuritegevus on täiesti tavaline igapäeva osa, tuleb osata oma raha ka krüptoturul kaitsta. Paljud ettevõtted on otsustanud lisaks tava rahalistele vahenditele ka pakkuda krüptoga tasumise võimalust. Juriidilise isiku tasemel on avatud rahakoti kontod ka firmadele, kuhu oleks võimalik teenuse eest tasuda. Isikuandmed on ka siin kaitstud ning visuaalselt on nähtav vaid avalik krüpto rahakoti võti.

 • Paroolide haldamine

Häkkerid ei varasta tavaliselt vaid isikuandmeid ning pangakontode andmeid, varastatakse ka krüptoraha kontode paroole. Kuna unikaalsed koodid on raske meelde jätta, tuleks luua parool, millel ei ole seost inimese enda nimega või sidekontode nimetuste ja numbritega. Nagu ka tava pangakonto korral tuleb sisse logimiseks sisestada parool, oleks kõige targem see endale lihtsalt meelde jätta. Turvalise interneti ligipääsu tarbeks kasutab krüptorahakoti haldur unikaalset kaitsepoliitikat.

 • Turvaline internet, turvaline raha

Kuna krüptovaluuta toimib vaid internetivahendusel, on sellega kauplemine ohutum kui sularahaga. Ülekannete toimumist saab lihtsalt tõendada ning peaaegu sekundi täpsusega. Pangaülekannete toimumisel võib olla hilinemisi panga enda tööaja tõttu, kuid kiirmaksed toimivad krüptovaluutaga koheselt.


Krüptoraha ja online mängud – Kuidas need omavahel põimuvad?
Kategooria: Algajale,Digikapitali uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 11 kuud ago Kommentaare: 0

2009 .aasta nägi ilmavalgust uus valuuta, mis sai tänu oma veebis põhinemisele nimeks bitcoin ehk krüptoraha. Tegemist oli reaalmaailmas toimiva krüptovaluutaga, mille eesmärgiks põhines rahalise väärtuse omamine inflatsioonist hoolimata. Siiski, kõik ettevõtted ei soovi enda teenuste tasumise eest kasutada krüptovaluutat ning seda põhjusel, et tehniliselt on võimalik ka pettuseid läbi viia.

Pokker kui kasiinomäng toimib rahaliste panuste abil. Kuna online maailmas on võimalik siiski panustada millele iganes, kasutavad suuremad videomängutootjad nüüdseks juba omaenda tokeni võimalust.

Kuidas kombineerivad online mängud end krüptovaluutaga?

Kõige lihtsam näide on online äppi mäng telefonis, kus allalaadimisel saab selgeks sellega seotud abiäpid ning rakendused. Tavaliselt kaasnevad mängu alla laadimisega ka äpi-sisesed ostud, kus tegelaskujude ning levelite tõstmiseks tuleb käia välja päris raha või mänguraha. Bitcoinil põhinevad mängud kasutavad ostudeks bitcoine ning nende eest ostetakse elusid, varustust, jõudu, abi ja väärtuseid. Bitcoini või mistahes teise krüptoraha abil on võimalik teha oste turvaliselt samal platformil.

Bitcoini abil on võimalik mängida ka rahaliste panustega, mis ei ole otseselt seotud kliendi pangakontoga. Mängimisel ei seata ohtu kasutaja rahalised vahendid.

Krüptoraha eelised

Ülekannetega kaasnevad alati teenustasud ning veidi hilinemist, kuid krüptoraha korral on tegemist otsese ülekandega ning teenustasud nende puhul ei toimu. Kasutaja ei kaota rahaliselt ning krüptovaluuta abil, sest tänu fikseeritud ülekandele ei teki isegi minimaalset hilinemist.

Rahvusvahelised valuutavahetused toimuvad piiride ületamise ajal sama efektiivselt kui teo roomamine üle sõidutee. Kuna krüptol põhinevad mängud on saadaval rahvusvaheliselt, ei teki valuutavahetust ega ülekannete hilinemist. Kõik sõltub vaid interneti kiiruse saadavusest.

Andmekaitse ning turvalisus käivad online mängudega käsikäes vaid juhul kui kasutajate andmete kaitse võimaldab mängijal teha tehinguid ilma enda nime või pangakonto numbri paljastamata. Krüpto korral saab luua kasutajanimesid ning krüptoraha kandub kontode vahel turvaliselt.

Battle of Guardians

Tegemist on ühe esimesi krüptovaluutat kasutava online mänguga, mille maksevahendid on bitcoinid ning mõned muud krüptorahad. Raskuste rada on olnud konarlik ning aeganõudev kuid aastate jooksul on arendatud pea kõiki lüliliste ühenduskohtade turvamisega ning inseneerimisega. Blockchain kui teatudharu omaette on sellele keskendunud juba tänu tulevikuennustustele.

Tulevikuootused

Enim oodatakse valuuta mitmekesistamist ning bitcoini kasutamise harjumuste tõusu ning online mängude loomist just tänu virtuaalsete maksevahendite propageerimiseks.

Tõusuteel on mäng Axis Infinity, mille abil on võimalik teenida reaalselt miljoneid bitcoine. Lemmikloomasid kasutades on võimalik teenida raha ja elusid, ning nende kasvu järel saab bitcoine kanda hiljem oma enda kontole. Tegemist ei ole lihtsalt enam mänguga, sellest on viimaks kasvanud omaette ‘ökosüsteem’.


Mt. Gox kompenseerib häkkimise tulemusel kaotatud Bitcoinid kasutajatele
Kategooria: Bitcoin,Digikapitali uudised,Krüptoraha,Uudised Autor: Priit Kuupäev: 5 aastat ago Kommentaare: 1

Vastavalt 22. juunil Mt. Gox’i usaldusisiku avaldatud dokumendile saab tsiviilhagi lõpuks oma lahendi. Vastavalt Tokyo ringkonnakohuse petitsioonile kompenseeritakse kannatanutele ühtekokku 800 000 Bitcoini.

Teadanne on võiduks neile, kes kaotasid oma usu vahetusportaali tegevusse, kuna selle tulemusena sunnitakse peatuma hetke pankrotimenetlus. Mt. Gox’i usaldusisik Kobayashi kirjutas:

 

Pankrotimenetluse kõigus konverteeritakse mitterahalised varad ümber rahalistesse varadesse vastavalt pankrotimenetluse sisseantud aja väärtusele. Mis tähendab, et kannatanud oleks eduka pankrotimenetluse korral tagasi saanud oma raha, mitte Bitcoinid. Silmas tuleks pidada, et pankrotimenetluse sisse antud ajal oli Bitcoini hind mitmeid kordi madalam, kui hetkel. Tsiviilhagi puhul aga mitterahalisi varasid ei konverteerita rahalistesse varadsse ümber ning nii saavad kannatanud oma varad tagasi õiglasemalt.

Selle tehnilise juriidilise lahendi puhul on tulemusi kaks. Esiteks, võidavad enim kannatanud, kes saavad esitada avalduse nende kadunud Bitcoinidele, mitte aga rahalisele ekvivalendile. (Bitcoin on tõusnud üle 1000% tema 2014 aasta 450$ väärtusest.)
Teiseks, Kobayashi ei saa enam legaalselt müüa rohkem Bitcoine, mille kaitsjaks ta on määratud. Kriitikud väidavad, et Kobayashi 400 miljoni dollari väärtuses Bitcoinide müümine jaanuaris põhjustas turulanguse, mida me kogeme ka tänasel päeval.

Need kaks tulemust toovad head uudised inimestele, kes on kogu nende sündmuste keerises kaotanud igasuguse lootuse. Kui kõik läheb plaanipäraselt, siis kannatanud peavad siiski veel ootama, sest hüvitamine ei alga varem kui 2019 aasta algul. Varade hüvitamine alles 2019 aastal on sihipärane ning seda põhjusel, et vältida manipuleerimist krüptorahaturgudel, kus paljud kauplejad paiskaks korraga müügile tohutus hulgas Bitcoine, mis omakorda põhjustaks uue turulanguse.

Kobayashi raporteerib Mt. Gox’i varade staatusest kreeditoride kohtumisel käesoleva aasta 26. septembril Tokyos. Kannatanutel on hiljem aega 22. oktoobrini, et esitada avaldus varade tagasi saamiseks ning sealhulgas jagama tõendeid nende varade olemasolu kohta. Kobayashi sõnul saadetakse järgnevalt varade tagasisaamise avaldused kohtu poole 14. veebruaril aastal 2019.

Mt. Gox’i häkkimine leidis aset 2014. aastal ning selle mõjusid tunneme me tänase päevani. Ehkki edusammud on toimunud, on see olnud pikk ootamine kannatanutele ning õppetunnid, mida sellelt teekonnalt kaasa võtta on asjakohased ka tänasel päeval.


Digikapital.ee avas oma uksed
Kategooria: Digikapitali uudised,Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 5 aastat ago Kommentaare: 1

Meie eesmärk on tuua kokku Eesti krüptokogukond ja koondada ühele infoplatvormile krüptoraha puudutavad uudised, värske statistika ning oma ala ekspertide arvamused. Digikapital.ee aitab jõuda usaldusväärse informatsioonini üha suurenevas infomüras ja jagab parimaid õpetusi nii algajatele kui ka edasijõudnutele.

Kajastame Eesti tarbijatele vajalikku informatsiooni: Eesti seaduseid, krüptoraha ostmise võimalusi, võrdluseid, analüüse ja muud kasulikku teavet. Koondame ühe katuse alla erinevad tööriistad, graafikud ja 50+ kogukonna gruppi (Bitcoin, Ethereum, IOTA, Estcoin, ICO-d jpm).

Digikapital.ee on platvorm, mis pakub taustinfot ja kogukonda selleks, et sina saaksid ise kaalutletud otsuseid teha!


(Geenius.ee) Äripäeva veebileht kaevandas külastajate arvutitega krüptoraha
Kategooria: Digikapitali uudised,Krüptoraha,Uudised Autor: Raido Kuupäev: 5 aastat ago Kommentaare: 2

“Tähelepanelikud IT-gurud on avastanud, et Äripäeva veebilehe sisse on peidetud tööriist, mis kasutab lehte külastavate inimeste arvutit krüptorahade kaevandamiseks.”. Kirjutas geenius.ee:
https://geenius.ee/uudis/aripaeva-veebileht-kaevandas-kulastajate-arvutitega-kruptoraha/

Kokkuvõtlikult öeldi põhjusena (vähemalt esialgu): “Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel ütles, et krüptorahakaevandaja jõudis lehele teenusepakkuja USA NewsCycle tarkvarasse sissemurdmise teel, millele ettevõte reageeris kiiresti.

Omalt poolt soovitame ka Google Chrome’i kasutajatele laiendust minerBlock, mis blokeerib kaevandajaid.

Geenius.ee tegi hea järeluudise ülevaatega sellest, mis on Monero, mida kasutati Äripäeva lehel krüptoraha kaevadamiseks:
“Mis on Monero, millega Äripäeva veebilehe külastajate arvutis krüptoraha kaevandati?”:
https://geenius.ee/uudis/mis-monero-millega-aripaeva-veebilehe-kulastajate-arvutis-kruptoraha-kaevandati/