Bitcoin - Digikapital
Krüpto ja turvalisus – 5 näidet kuidas krüpto muudab interneti turvalisemaks
Kategooria: Bitcoin,Digikapitali uudised Autor: Raido Kuupäev: 11 kuud ago Kommentaare: 0

Krüptovaluuta kasutamine on muutunud panganduses ja rahandusega seotud toimingutes pea igapäevaseks. Rahaliste vahendite ülekandmisel saavad pankades ilmsiks mõned mured, mille privaatsus poliitika on jätnud raskete reeglite abil kaitsmata. Siiski tuleks siinpuhul tähelepanu suunata mitmele erinevale andmele, mis avalikustub raha ülekannete tegemisel. Ettevõtted ja eraisikud kasutavad krüptovaluutat maksevahendina juba aastaid. Neist erisuuna on võtnud siiski kasiinod, kes eelistavad siiani tavalisi fiat-raha.

Nähtavaks saavad järgmised andmed:

 • Ülekande sooritanud isiku nimi (juriidilise isiku korral firma nimi)
 • Pangakonto number
 • Summa
 • Viited
 • Arve numbrid
 • Pankade andmed

Ülekannete tegemiseks tuleb kliendile /makse sooritajale anda infot raha saaja kui ka summade ja pangakontode kohta. Vastasel juhul oleks ülekande tegemine võimatu. Krüptoraha enda ajalugu on kirju ning neid eksisteerib tänapäeval erinevaid juba üle 4000 erineva. Neist tuntum ning üks esimesi on bitcoin, mida peetakse originaalseks krüptovaluutaks. 2011.aasta lõpuks oli ühe bitcoini väärtus 1 dollar. 10 aastat hiljem on selleks 36 000 eurot. Tegemist on pea hullumeelse väärtuse tõusuga.

 • Krüptovaluutaga tasumine:

Avalikkuse eest jäävad varju makse saaja nimi ning pangakonto number. Ülekanded toimivad siinpuhul tänu avalikele võtmetele, mida saab nimetada kui kasutajanimena. Avalik võti koosneb numbrite ja tähtede jadast, mis on unikaalne igale kasutajale. Maksete tegemisel on näha vaid võtme nimed, mida ei saa otseselt ühendada kellegi nimega. Võtme jagamisel siiski kaob anonüümsus.

 • Krüptovaluuta ohutu kogumine:

Krüptovaluuta tarbeks tuleb avada konto, mille tarbeks on loodud vastavad krüptovaluuta ‘rahakotid’ platformidele, mis otseselt tegelevad krüptovaluuta hoiustamisega. Rahakott hoolitseb ise raha ohutu kogumise ning hoiustamise eest. Kasutajad varustatakse paroolidega, mille kaotamisel kaotab kasutaja ka ligipääsu oma rahakotile. Adentimisvahenditest on olemas võimalused telefoni või meili teel restart sooritada, kuid ka need vajavad isikutuvastust kõrgemal tasemel.

 • Internet ja turvaline ostlemine

Kuna rahaga seotud kuritegevus on täiesti tavaline igapäeva osa, tuleb osata oma raha ka krüptoturul kaitsta. Paljud ettevõtted on otsustanud lisaks tava rahalistele vahenditele ka pakkuda krüptoga tasumise võimalust. Juriidilise isiku tasemel on avatud rahakoti kontod ka firmadele, kuhu oleks võimalik teenuse eest tasuda. Isikuandmed on ka siin kaitstud ning visuaalselt on nähtav vaid avalik krüpto rahakoti võti.

 • Paroolide haldamine

Häkkerid ei varasta tavaliselt vaid isikuandmeid ning pangakontode andmeid, varastatakse ka krüptoraha kontode paroole. Kuna unikaalsed koodid on raske meelde jätta, tuleks luua parool, millel ei ole seost inimese enda nimega või sidekontode nimetuste ja numbritega. Nagu ka tava pangakonto korral tuleb sisse logimiseks sisestada parool, oleks kõige targem see endale lihtsalt meelde jätta. Turvalise interneti ligipääsu tarbeks kasutab krüptorahakoti haldur unikaalset kaitsepoliitikat.

 • Turvaline internet, turvaline raha

Kuna krüptovaluuta toimib vaid internetivahendusel, on sellega kauplemine ohutum kui sularahaga. Ülekannete toimumist saab lihtsalt tõendada ning peaaegu sekundi täpsusega. Pangaülekannete toimumisel võib olla hilinemisi panga enda tööaja tõttu, kuid kiirmaksed toimivad krüptovaluutaga koheselt.


Krüptoraha turgutab Leedu majandust
Kategooria: Bitcoin,Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 5 aastat ago Kommentaare: 0

Bitcoini-uudiseid vahendav portaal NewsBTC kirjutas eile, et Leedu majanduskasv hakkab krüptorahast lisatuge saama, kuid pankurite sõnul toetatakse sellega varimajandust ja avatakse uks Vene rahapesule.

Kuigi krüptorahade turul on olnud raske aasta, on Leedu viimastel kuudel paistnud silma krüpto-sõbralikkusega, mis võib tuua riigi majandusele lisatuge. Euroopa Komisjoni väitel võib avasüli krüptorahade vastuvõtt turgutada Leedu majanduskasvu.

Juhised ICOdeks

Kuu alguses avaldas Leedu rahandusministeerium juhised initial coin offerite ehk ICOde kohta. Koostatud juhised on tervelt 16 lehekülje pikkused. Kuigi ICOdele ja krüptorahadele on siiski määratud ka vastavad maksud ja regulatsioonid, on tegu üsnagi avatud lähenemisega.

Eesti Finantsinspektsiooni sõnul on ICOde näol tegu sellise mudeliga, mille puhul ettevõtja kaasab investoritelt investeeringuid mõnes ametlikus valuutas või virtuaalvääringus oma- või käibekapitali tarvis ning väljastab selle vastu plokiahelas (blockchain) kirjendatud ühikuid ehk inglise keeles token’eid.

Pankurid mures

Euroopa Keskpank on aga avaldanud muret, et krüptorahadega võib kaasneda varimajanduse hoogustumine. Lisaks muude illegaalsete tegude rahastamisele kardetakse, et krüptorahad aitavad pesta musta minevikuga…

Loe edasi Majandus.ee portaalist…


Mt. Gox kompenseerib häkkimise tulemusel kaotatud Bitcoinid kasutajatele
Kategooria: Bitcoin,Digikapitali uudised,Krüptoraha,Uudised Autor: Priit Kuupäev: 5 aastat ago Kommentaare: 1

Vastavalt 22. juunil Mt. Gox’i usaldusisiku avaldatud dokumendile saab tsiviilhagi lõpuks oma lahendi. Vastavalt Tokyo ringkonnakohuse petitsioonile kompenseeritakse kannatanutele ühtekokku 800 000 Bitcoini.

Teadanne on võiduks neile, kes kaotasid oma usu vahetusportaali tegevusse, kuna selle tulemusena sunnitakse peatuma hetke pankrotimenetlus. Mt. Gox’i usaldusisik Kobayashi kirjutas:

 

Pankrotimenetluse kõigus konverteeritakse mitterahalised varad ümber rahalistesse varadesse vastavalt pankrotimenetluse sisseantud aja väärtusele. Mis tähendab, et kannatanud oleks eduka pankrotimenetluse korral tagasi saanud oma raha, mitte Bitcoinid. Silmas tuleks pidada, et pankrotimenetluse sisse antud ajal oli Bitcoini hind mitmeid kordi madalam, kui hetkel. Tsiviilhagi puhul aga mitterahalisi varasid ei konverteerita rahalistesse varadsse ümber ning nii saavad kannatanud oma varad tagasi õiglasemalt.

Selle tehnilise juriidilise lahendi puhul on tulemusi kaks. Esiteks, võidavad enim kannatanud, kes saavad esitada avalduse nende kadunud Bitcoinidele, mitte aga rahalisele ekvivalendile. (Bitcoin on tõusnud üle 1000% tema 2014 aasta 450$ väärtusest.)
Teiseks, Kobayashi ei saa enam legaalselt müüa rohkem Bitcoine, mille kaitsjaks ta on määratud. Kriitikud väidavad, et Kobayashi 400 miljoni dollari väärtuses Bitcoinide müümine jaanuaris põhjustas turulanguse, mida me kogeme ka tänasel päeval.

Need kaks tulemust toovad head uudised inimestele, kes on kogu nende sündmuste keerises kaotanud igasuguse lootuse. Kui kõik läheb plaanipäraselt, siis kannatanud peavad siiski veel ootama, sest hüvitamine ei alga varem kui 2019 aasta algul. Varade hüvitamine alles 2019 aastal on sihipärane ning seda põhjusel, et vältida manipuleerimist krüptorahaturgudel, kus paljud kauplejad paiskaks korraga müügile tohutus hulgas Bitcoine, mis omakorda põhjustaks uue turulanguse.

Kobayashi raporteerib Mt. Gox’i varade staatusest kreeditoride kohtumisel käesoleva aasta 26. septembril Tokyos. Kannatanutel on hiljem aega 22. oktoobrini, et esitada avaldus varade tagasi saamiseks ning sealhulgas jagama tõendeid nende varade olemasolu kohta. Kobayashi sõnul saadetakse järgnevalt varade tagasisaamise avaldused kohtu poole 14. veebruaril aastal 2019.

Mt. Gox’i häkkimine leidis aset 2014. aastal ning selle mõjusid tunneme me tänase päevani. Ehkki edusammud on toimunud, on see olnud pikk ootamine kannatanutele ning õppetunnid, mida sellelt teekonnalt kaasa võtta on asjakohased ka tänasel päeval.


Suurbritannias hakatakse pakkuma krüptoraha sõltuvusravi
Kategooria: Bitcoin,Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 5 aastat ago Kommentaare: 0

Krüptoraha-teemalisi uudiseid vahendav portaal The Coin Shark teatab, et Suurbritannias asuv Castle Craig haigla hakkab nüüdsest ravima ka krüptoraha kauplemisest sõltuvusse jäänud inimesi. Haigla on esimene, mis säärast sõltuvust haigusena tunnistab.

Castle Craig sõltuvushaigla on varasemalt tegelenud tavapäraste sõltuvushaigustega – alkoholism, narkomaania, toidusõltuvus jne. Uut tüüpi teraapia eestvedajaks on terapeut Tony Marini, kes tunnistab, et oli varasemalt ka ise krüptoraha kauplemisest sõltuvuses.

Justkui hasartmäng

Haigla kodulehe sõnul käsitletakse krüptoraha kauplemisest tekkivat sõltuvust uut tüüpi hasartmängusõltuvusena. Üle maailma tegeleb Bitcoini ja teiste digivaluutadega üle 13 miljoni inimese. Paljud neist ootavad parimat aega investeerimiseks ning monitoorivad selleks pidevalt hinnamuutusi. Castle Craig haigla esindaja sõnul võib see olla sõltuvusttekitav ning “just nagu hasartmängusõltuvus, ka rahalises mõttes hävitav”.

Põgenemine reaalelust

Ravi eestkõneleja Tony Marini sõnul on digivaluutad paljude jaoks üks eskapismi vorme. Krüptorahade jälgimine annab võimaluse päriselu probleemide eest põgeneda – just nagu “traditsiooniliste” sõltuvuste puhul. Kuna arstil on ka probleemiga isiklik kogemus, on ta sõltlaste suhtes…

Loe edasi Majandus.ee portaalist…


Kas Bitcoin võiks olla väärt 250 000 USA dollarit
Kategooria: Bitcoin,Krüptoraha,Tim Draper,Uudised Autor: Keith Kuupäev: 5 aastat ago Kommentaare: 0

„Vaimud ütlesid mulle,“ naljatab Tim Draper vastates küsimusele tema hiljutise bitcoini hinnaprognoosi kohta. Draper on kuulus investor, olles varakult investeerinud sellistesse murrangulistesse projektidesse nagu internet, Tesla, Skype ja Hotmail. Jätka lugemist →


Noorem põlvkond on suurim krüptorahadesse investeerija
Kategooria: Bitcoin,Krüptoraha,Uudised Autor: Keith Kuupäev: 5 aastat ago Kommentaare: 0

Enamikes riikides ei seostata noori inimesi investeerimisega, seda peetakse peamiselt just vanema põlvkonna pärusmaaks. Krüptorahadega on asi teistmoodi – uue uuringu järgi on just Y-põlvkond ehk millennials suurimad krüptodesse investeerijad.

Jätka lugemist →


Poola keskpank maksis youtuber’ile krüptorahade mustamise eest
Kategooria: Bitcoin,Krüptoraha,Uudised,Youtube Autor: Keith Kuupäev: 5 aastat ago Kommentaare: 0

Krüptorahade õitseng on saanud palju positiivset vastukaja, kuid aeg-ajalt tõstab pead ka negatiivne pool.

Poola keskpank pakkus Marcin Dubielile, poola youtuber’ile kellel on ligi miljon subscriber’it, 24 000 eurot (üle 90 000 zloti). Vastutasuks pidi ta tegema koostööd Poola Finantsinspektsiooniga ning tegema negatiivse tooniga video krüptorahadest. Muidugi ilma vaatajatele teada andamata, et tegu on makstud „reklaamiga“.

Jätka lugemist →


Kõik 50 Bitcoini-korterit Dubais on ära müüdud
Kategooria: Bitcoin,Dubai,Kinnisvara,Krüptoraha,Uudised Autor: Keith Kuupäev: 5 aastat ago Kommentaare: 0

Aluspesuäriga tegelev magnaat  Michelle Mone ja tema elukaaslane Doug Barrowman on Bitcoinide eest ära müünud 50 oma 1300st Dubais asuvast korterist. Luksuslike Bitcoini-korterite hind varieerub vahemikus 15-45 Bitcoini.

Bitcoin on muutumas elujõuliseks, kuna turg ja suured mängijad on hakanud seda aktsepteerima maksevahendina. Kanada KFCst kuni kinnisvarani Dubais on Bitcoini palavik globaalselt levimas.

Jätka lugemist →