Algajale - Digikapital
Krüptoraha ja online mängud – Kuidas need omavahel põimuvad?
Kategooria: Algajale,Digikapitali uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 9 kuud ago Kommentaare: 0

2009 .aasta nägi ilmavalgust uus valuuta, mis sai tänu oma veebis põhinemisele nimeks bitcoin ehk krüptoraha. Tegemist oli reaalmaailmas toimiva krüptovaluutaga, mille eesmärgiks põhines rahalise väärtuse omamine inflatsioonist hoolimata. Siiski, kõik ettevõtted ei soovi enda teenuste tasumise eest kasutada krüptovaluutat ning seda põhjusel, et tehniliselt on võimalik ka pettuseid läbi viia.

Pokker kui kasiinomäng toimib rahaliste panuste abil. Kuna online maailmas on võimalik siiski panustada millele iganes, kasutavad suuremad videomängutootjad nüüdseks juba omaenda tokeni võimalust.

Kuidas kombineerivad online mängud end krüptovaluutaga?

Kõige lihtsam näide on online äppi mäng telefonis, kus allalaadimisel saab selgeks sellega seotud abiäpid ning rakendused. Tavaliselt kaasnevad mängu alla laadimisega ka äpi-sisesed ostud, kus tegelaskujude ning levelite tõstmiseks tuleb käia välja päris raha või mänguraha. Bitcoinil põhinevad mängud kasutavad ostudeks bitcoine ning nende eest ostetakse elusid, varustust, jõudu, abi ja väärtuseid. Bitcoini või mistahes teise krüptoraha abil on võimalik teha oste turvaliselt samal platformil.

Bitcoini abil on võimalik mängida ka rahaliste panustega, mis ei ole otseselt seotud kliendi pangakontoga. Mängimisel ei seata ohtu kasutaja rahalised vahendid.

Krüptoraha eelised

Ülekannetega kaasnevad alati teenustasud ning veidi hilinemist, kuid krüptoraha korral on tegemist otsese ülekandega ning teenustasud nende puhul ei toimu. Kasutaja ei kaota rahaliselt ning krüptovaluuta abil, sest tänu fikseeritud ülekandele ei teki isegi minimaalset hilinemist.

Rahvusvahelised valuutavahetused toimuvad piiride ületamise ajal sama efektiivselt kui teo roomamine üle sõidutee. Kuna krüptol põhinevad mängud on saadaval rahvusvaheliselt, ei teki valuutavahetust ega ülekannete hilinemist. Kõik sõltub vaid interneti kiiruse saadavusest.

Andmekaitse ning turvalisus käivad online mängudega käsikäes vaid juhul kui kasutajate andmete kaitse võimaldab mängijal teha tehinguid ilma enda nime või pangakonto numbri paljastamata. Krüpto korral saab luua kasutajanimesid ning krüptoraha kandub kontode vahel turvaliselt.

Battle of Guardians

Tegemist on ühe esimesi krüptovaluutat kasutava online mänguga, mille maksevahendid on bitcoinid ning mõned muud krüptorahad. Raskuste rada on olnud konarlik ning aeganõudev kuid aastate jooksul on arendatud pea kõiki lüliliste ühenduskohtade turvamisega ning inseneerimisega. Blockchain kui teatudharu omaette on sellele keskendunud juba tänu tulevikuennustustele.

Tulevikuootused

Enim oodatakse valuuta mitmekesistamist ning bitcoini kasutamise harjumuste tõusu ning online mängude loomist just tänu virtuaalsete maksevahendite propageerimiseks.

Tõusuteel on mäng Axis Infinity, mille abil on võimalik teenida reaalselt miljoneid bitcoine. Lemmikloomasid kasutades on võimalik teenida raha ja elusid, ning nende kasvu järel saab bitcoine kanda hiljem oma enda kontole. Tegemist ei ole lihtsalt enam mänguga, sellest on viimaks kasvanud omaette ‘ökosüsteem’.


Virtuaalvaluutas saadud tulu maksustamine (RMP.ee)
Kategooria: Algajale,Eesti seadused,ICO,Krüptoraha,Õpetused,Regulatsioonid,Uudised Autor: Raido Kuupäev: 5 aastat ago Kommentaare: 0
krüptoraha seadused

Eesti suurim raamatupidamise ja maksuinfo portaal RMP.ee vastas põhjalikult mitmele krüptoraha maksustamise küsimusele artiklis Virtuaalvaluutas saadud tulu maksustamine. Käibemaksu, tulumaksu ja sotsiaalmaksu teemadel seoses krüptorahaga on RMP.ee kirjutanud enne ka Krüptoraha/virtuaalse valuuta vahetustehingute maksuvabastusest artiklis. Keskkond on veel mitmeid krüptoraha seaduste teemadel kirjutanud huvitavaid ja eelkõige informeerivaid artikleid: Uus virtuaalvääringute regulatsioon, Finantsinspektsiooni selgitused ttial coin offering ehk ICO õigusliku staatuse kohta jpt.

Kokkuvõtlikult, et kui kaupled bitcoin’ide või muu krüptovaraga, siis tuleb nende pealt teenitud kasumist ka Maksu- ja tolliametile makse maksta. Maksu- ja tolliameti avalike suhete juht Rainer Lauritsa selgitas Geenius.ee artiklis, et krüptovara on virtuaalne valuuta, siis seda käsitletakse ka varana. Seega on saadud tulu tulumaksuga maksustatav:

“Maksustatakse bitcoini müügist või vahetamisest saadud kasu, mis leitakse bitcoini müügihinna ja ostuhinna vahena või vahetamisel vastu saadud vara hinna ja vahetatava bitcoini ostuhinna vahena,” sõnas Rainer Laurits (allikas Teenid bitcoinide müügiga kasumit? Ole valmis makse maksma).

Sellest kuidas krüptoraha deklareerida, kommenteeris Maksu- ja tolliameti pressiesindaja Uku Tampere pikemalt Äripäeva artiklis Kuidas osta krüptoraha:
“Kuna virtuaalne valuuta, sh bitcoin on käsitletav varana, siis virtuaalse valuuta müügist/vahetamisest saadud tulu on tulumaksuga maksustatav. Maksustatakse bitcoini müügist või vahetamisest saadud kasu, mis leitakse bitcoini müügihinna ja ostuhinna vahena või vahetamisel vastu saadud vara hinna ja vahetatava bitcoini ostuhinna vahena. Sealjuures arvestatakse bitcoini ostu-müügi või vahetushind eurodesse selle keskkonna kursiga, kus tehingud toimuvad.

[Kasum] deklareeritakse tuludeklaratsioonis kasuna muu vara võõrandamisest. Siin on oluline täpsustada, et krüptoraha väärtuse tõus (nn kallinemine) ei too isikule kaasa maksukohustust. See tekib alles siis, kui isik selle krüptoraha müüb või vahetab selle euroks või muuks valuutaks. Ehk maksukohustus tekib siis, kui inimene realiseerib oma kasu ja siis tal tekib kasult tulumaksukohustus.

Krüptoraha tehingutest jäävad ikka jäljed, kui seda euro või muu valuuta vastu vahetatakse. Kui MTA-l tekib alus kontrollimiseks, siis on võimalik neid tehinguid ka tuvastada.”

Bitcoinide kajastamisest ettevõtte raamatupidamisest on pikem selgitus Raamatupidaja.ee artiklis Bitcoinide kajastamine raamatupidamises.
Huvitava magistritöö krüptorahade käibemaksu regulatsioonidest on teinud Villy Lopman oma magistritöös Krüptorahade käibemaksu regulatsioon.


176 Eestisse toodud krüptorahade seadet peeti kinni (Äripäev)
Kategooria: Algajale,Eesti seadused,Krüptoraha,Krüptoraha kaevandamine,Regulatsioonid,Uudised Autor: Raido Kuupäev: 5 aastat ago Kommentaare: 0

Maksu- ja tolliamet pidas möödunud aastal kinni pea 200 krüptorahade kaevandamise lisaseadet, mis nõuetele ei vastanud.

Maksu- ja tolliamet kontrollis möödunud aastal krüptoraha kaevandamiseks mõeldud arvuti lisaseadmeid koos toiteplokkidega 14 korral, kokku 176 tükki. Kõikide nende toodete vabasse ringlusse lubamine on peatatud, kuna nad ei vasta tooteohutuse nõuetele: neil puudusid nõuetekohased märgistused, näiteks tootja andmed, seadme mudeli number, CE-märgistus, maaletooja andmed.

Maksu- ja tolliameti avalike suhete juht Rainer Laurits ütles, et krüptoraha kaevandamiseks mõeldud andmetöötlusseaded koos toiteplokkidega saabusid Hiinast. „Maksu- ja tolliameti kohustus on kaupade väljastpoolt Euroopa Liitu riiki lubamisel muu hulgas kontrollida ka seda, kas need vastavad tooteohutuse nõuetele ja kõik ettenähtud tingimused on täidetud. Teeme seda riskipõhiselt ning kauba kinnipidamisel pöördume vastava turujärelevalve asutuse poole hinnangu saamiseks.“

Lauritsa sõnul saab kauba siiski vabasse ringlusse lasta, kui nõuded saavad täidetud. „Soovitame inimestel, kes väljastpoolt Euroopa Liitu kaupu tellivad, seda ka muude kaupade puhul jälgida, et korrektne CE-märgistus jms tootel olemas oleksid. Peab arvestama, et nõudeid rikkuvate kaupade puhul on tollil kohustus neid ringlusesse mitte lubada.“

Allikas “Riiki tahavad tulla keelatud krüptokaevandamise masinaa (Äripäev)”. Loe artiklit.


Täna 30.01 Tallinnas krüptoraha huviliste kokkusaamine
Kategooria: Algajale,Krüptoraha,Uudised Autor: Raido Kuupäev: 5 aastat ago Kommentaare: 1
Krüptoraha kokkusaamine

5protsenti korraldab homme 30.01 Tallinnas krüptoraha huviliste kokkusaamise. Konverents koosneb neljast osas:

❑ Üldise majanduspildi analüüs ja selgitus, ülevaate andmine. Uue majandusmudeli tutvustus.
❑ Paneeldiskussioon, kus osalevad nii eksperdid kui publik.
❑ Networking ehk kogukonna, tutvuste ja sidemete loomine.
❑ Krüptoraha Dash täpsem ja põhjalikum tutvustus, taustainfo jagamine.

Paneeldiskussioon vastab mitmetele huvitavatele küsimustele nii eraisikule kui ka ettevõtetele juriidika poolelt. Õhtu lõpeb suure networkinguga, et suurendada, luua ja tugevdada krüptoraha huviliste kogukonda Eestis.

AEG: Konverents toimub 30.jaanuaril kell 19:00-22:00. Uksed avatakse 18:30, alustame täpselt. Ära hiline!
KOHT: Sündmus toimub Tallinnas ja täpsema sukoha info saadame kõikidele osalejatele e-maili peale 24h enne konverentsi algust.
HIND: Konverents on TASUTA! Kohtade arv on piiratud, registreeri ja kindlusta omale koht: kryptorahakokkusaamine.eventbrite.com


Kõige meeldivamad ja ebameeldivamad krüptovaluutad
Kategooria: Algajale,Krüptoraha,Uudised Autor: Raido Kuupäev: 5 aastat ago Kommentaare: 1

Faktorite seas, mis mõjutavad Bitcoin’i hinda, on võtmetegur üldine arvamus nagu sotsiaalmeedia kajastus või valitsuse regulatsioonid. Oletatud on lausa, et see mõjutab ainuisikuliselt krüptovaluuta turgudel kujunenud hindasid.

Näiteks GVA uuringute tegevdirektori David Garryti tõi välja, et üldine arvamus on hinda tugevalt mõjutavav faktor (vaata GVA Research CEO Says Sentiment Is Driving Bitcoin). Tema sõnul on üldine arvamus muutunud oluliseks, sest krüptovaluuta ei ole tavaühiskonnas massiliselt omaks võetud. Kindlat seisukohta ei ole aga üldiselt võetud kui tugev on korrelatsioon arvamuse ja krüptovaluutaga kauplemise vahel. Näiteks Bitcoin’i hind tõusis aastal 2017 isegi hoolimata sellest, et valitsused ja pangad sellele vastu hakkasid. Sellel aastal aga on nende avaldustel hinnale negatiivne efekt. Jätka lugemist →


Mis on plokiahel ning kuidas ta on seotud krüptorahaga?
Kategooria: Algajale,Krüptoraha Autor: Priit Kuupäev: 5 aastat ago Kommentaare: 0

Sisuliselt võib öelda, et plokiahela näol on tegemist vahendiga, mille kaudu saab edastada unikaalset digitaalset informatsiooni ühelt kasutajalt teisele. Informatsiooni edastamine on garanteeritud olema ohutu, turvaline ning läbipaistev nii, et igal inimesel on võimalus vaadata kas ülekanne toimus ning kui suurt hulka informatsiooni edastati.

See teebki kõik selle tehnoloogia revolutsiooniliseks, sest esmakordselt on tagatud andmete läbipaistvus ning andmeid liigutatakse kasutades avatud raamatut ning võimalusi kuidas seda kasutada saab on piiramatu. Võtamegi näiteks krüptoraha. Plokiahel käitub krüptoraha puhul nagu ettevõtte raamatupidaja, kes salvestab kõik tehingud mis on toimunud plokiahelasse. Erinevuseks on aga see, et tegemist on avatud raamatupidamise sissekannetega ning igal inimesel on võimalus vaadata, mis tehing just parasjagu toimus ning kelle rahakotti see läks. Jätka lugemist →


Kuidas ning kust osta krüptoraha?
Kategooria: Algajale,Õpetused Autor: Priit Kuupäev: 5 aastat ago Kommentaare: 0

Kõige lihtsam ning kiireim viis on oma eurod vahetada krüptorahaks kasutades internetiportaale. Kuna paljudes portaalides ei ole võimalik osta eurode eest koheselt alternatiivmünte, siis tuleb selleks alguses soetada mõnda populaarset krüptoraha nagu näiteks BTC (Bitcoin), ETH (Ethereum) või LTC (Litecoin).

Teine võimalus on kasutada selle jaoks veebilehti, kus inimesed panevad müüki oma olemasolevad krüptorahad ning sul on võimalus neid siis osta nende käest nagu tavalist kaupa. Siinkohal märgime rasvaselt ära, et tehingute tegemisel ole alati hoolas ning alati tee ostjale taustakontroll ning ära kanna raha ette sulle tundmatule inimesele. Jätka lugemist →