Õhtuleht - Digikapital
Krüptofirmad süüdistavad PPAd andmete lekitamises, politsei lükkab väite ümber
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 2 kuud ago Kommentaare: 0

Mitmed krüptoteemadele pühendunud välismaa väljaanded on viimastel päevadel kirjutanud PPA poolt Eestis registreeritud firmadele saadetud e-kirjast, millega nõuti nelja nädala jooksul vastuseid erinevatele küsimustele ning nende tööga seotud andmeid. Selle info kogumine ei olnud aga põhjus, miks krüptofirmad ärritusid.

Probleem peitus e-kirja aadressireal – PPA saatis päringu korraga laiali kõigile firmadele ja teised adressaadid nägid oma kolleegide-konkurentide kontaktinfot, kurtis XCOEX Limited OÜ BeInCryptole. Veebileht väidab, et sellega rikuti Euroopa Liidu kurikuulsat GDPRi ehk andmekaitsemäärust.

PPA lükkab aga süüdistuse ümber. „Kuna tegemist on juriidiliste isikute avalikult leitavate meiliaadressidega, mille töötlemine ei ole reguleeritud andmekaitse üldmäärusega, siis ei saa adressaatide loendit ühel aadressireal käsitleda isikuandmete kaitse nõuete rikkumisena,“ selgitas ameti pressiesindaja Tuuli Härson.

„Andmekaitse Inspektsioon on samuti selgitanud, et juriidilisel isikul ei ole eraelu ja andmed, milleks on ka juriidilise isiku esindaja andmed (nt nimi, tööalane e-posti aadress), määruse kaitsealasse ei kuulu, sest tegemist pole eraeluliste, vaid majandustegevusega…

Loe edasi Õhtulehest…


Vene tuumateadlased kaevandasid salajases riiklikus laboris krüptoraha
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 3 kuud ago Kommentaare: 0

Juhtum toimus Sarovi instituudis, kus katsetati 1949. aastal Nõukogude Liidu esimest tuumarelva ning mis on nüüd koduks Venemaa võimsamatele superarvutitele. Andrei Rybkin oli üks kolmest teadlasest, kes otsustas võimsa riistvara abil krüptoraha kaevandada. Talle mõisteti neljapäeval kolm aastat ja kolm kuud vabadusekaotust, teatas Sarovi linnakohtu esindaja. Teda süüdistati illegaalses ligipääsus arvutis leiduvale infole, arvuti tööreeglite rikkumises ja kahjuliku viiruse levitamises.

Eelmisel nädalal määrati teisele süüdlasele Andrei Šatokinile nelja-aastane tingimisi karistus. Eelmisel kuul karistati kolmandat Sarovi labori töötajat sama süüdistusega umbes 6300 euro suuruse trahviga. Rühmitus oli kohtumaterjalide kohaselt 2017. aasta maist septembrini öisel ajal laboris Bitcoine kaevandanud, tekitades sellega tööandjale ligi 16 000 eurot kahju.

Loe edasi Õhtulehest


KEERULINE SEIS: Saksamaa ja Prantsusmaa teatasid, et ei toeta Facebooki krüptoraha
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 4 kuud ago Kommentaare: 0

Pärast eelmisel nädalal toimunud eurotsooni rahandusministrite kohtumist esitasid kaks Euroopa suurriiki ühisavalduse, milles kinnitati, et Facebooki uus krüptoraha „ei suutnud neid veenda“. Nende meelest pole Libra piisavalt turvaline ega paku investoritele kaitset. Samuti püsib Prantsusmaa ja Saksamaa väitel Libra  puhul rahapesu ja terroristliku finantseerimise oht.

„Me usume, et ükski eraettevõtja ei tohiks taotleda rahanduslikku võimu, mis on omane suveräänsetele riikidele,“ seisis teadaandes, kus samas innustati ka Euroopa riikide keskpanku digitaalse raha arendamisse rohkem panustama. Sellest võib järeldada, et ka Euroopa Keskpank on vaikselt oma digitaalse valuuta arendamisprojektiga töötanud. Euroopa Keskpanga juhatuse liige Benoit Coeure kutsus Librat Euroopa jaoks „äratussignaaliks“.

Facebooki julget plaani järgmisel aastal ülamaailmse krüptorahaga esile tulla on skeptikute poolt palju kritiseeritud. Ka USA president Donald Trump on selle vastu sõna võtnud. Kuid Saksa- ja Prantsusmaa ühisavaldus näitab, et Facebooki ja Libra poliitilised takistused Euroopas võivad olla veelgi tõsisemad kui USAs.


Hispaanias tabati Eestis Bitcoinidega raha pesnud kurjategijad
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 7 kuud ago Kommentaare: 0

Hispaania, Nigeeria, Kameruni, Maroko ja Ekvatoriaal-Guinea passidega kurikaelte ohvriteks langesid vähemalt 230 inimest – neist valdav enamik Hispaanias, kus ka haarang toimus, ent kümme protsenti kannatanutest moodustasid Iisraeli, Taani, Saksamaa, Prantsusmaa ja Kreeka kodanikud. Kokku on pättidele esitatud süüdistus suisa 1020 seaduserikkumises, sealjuures 104 krediitkaardi kopeerimises.

Kui pättide esialgsed tegutsemismeetodid olid tavapäraselt ehk inimestelt saadi krediitkaardiandmed kätte läbi veebipettuste ja neid pangaautomaatide juures kopeerides, siis rahapesuskeem oli innovatiivne. Üheti saadeti küll raha puhtakspesemiseks Ekvatoriaal-Guineasse, Benini ning USAsse, aga samas said konkreetselt kaks kurikaela süüdistuse rahapesus läbi digitaalvaluuta – täpsemalt kasutati selleks Soomes, Ühendkuningriigis ja Eestis paiknevaid krüptoraha vahendusteenuseid.

Pättid kasutasid ebaseaduslike tehingute läbi viimiseks Bitcoini. Hinnanguliselt 95 protsenti kõigist krüptorahadega seotud kuritegudest on seotud just selle menukaima vormi ehk Bitcoiniga..


Malla mõisa põleng oli süütamine? Krüptoraha eest mõisa ostnud soomlasest ärimehe minevikus on olnud teinegi tulekahju
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 1 aasta ago Kommentaare: 0

2014. aastal ostis Malla mõisa ära soomlasest krüptomiljonär Risto Pietilä, kel olid hoonega suured plaanid: mees plaanis mõisa luua krüptoraha inkubaatori. Mõis jäi aga seisma ning kuna krüptoraha hind kukkus 75%, ei olnud mehel ka enam raha, et plaane ellu viia. Ülemöödunud reedel läks mõis aga põlema. Ärimehe minevik paljastab aga selle, et see ei ole sugugi esimene tulekahju, mis Pietiläga seostub, paljastas “Pealtnägija”.

Mai alguses ei osanud Malla mõisa omanik Risto Pietilä ette näha, et ühest suursugusemast mõisast järgi vaid seinad, söed ja suur hulk vastuseta küsimusi. Ülemöödunud reede hilisõhtul lahvatas siin tuli.

Kohaliku elaniku Joonas Aadli sõnul levis tuli väga kiiresti. Tunni ajaga oli tuli juba nii kaugele levinud, et katusealuseid käike oli raske kustutada, tuletõrje ei pääsenud sinna ligi.

Malla mõisa müük oli krüptoraha rekordtehing

Malla mõis oli juba paar aastakümment lagunenud, tekitades sellega peavalu nii muinsuskaitsele kui mõisa…

Loe edasi Õhtulehest…


SEE ONGI TULEVIK? Inglismaa klubid hakkasid mängijateturgu silmas pidades krüptorahasse investeerima
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 1 aasta ago Kommentaare: 0

Ei ole sugugi võimatu, et mõne aasta pärast hakkavad Inglismaa kõrgliiga klubid mängijate üleminekute puhul teineteisele tasuma krüptovaluutas. Nimelt kanti esmaspäeval seitsme Premier League’i meeskonna – Tottenham, Leicester, Newcastle, Southampton, Cardiff, Brighton ja Crystal Palace – pangakontole esimesed krüptosummad. Seitse julget meeskonda sõlmisid sponsorlepingu krüptovaluutaga tegeleva ettevõtte eToroga, kes tavaliste naelte asemel kandis lubatud summa üle bitcoin’ides. eToro Suurbritannia osakonna juhi Iqbal Gandhami sõnul aitaks krüptoraha kaasa jalgpallituru läbipaistvusele, kuid rõhutas, et esialgu on klubidel täiesti vabad käed selles osas, mida esimese krüptoinvesteeringuga teha.

Loe edasi Õhtulehest


AITAB KÜLL! Google jätab krüptovaluuta reklaamidega hüvasti
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 2 aastat ago Kommentaare: 0

Bitcoin on viimaste kuude jooksul kurvastanud mitmeid inimesi. Google on nende pahameelt tähele pannud ja otsustanud loobuda kõigist krüptovaluutaga seotud reklaamidest.

Otsuse näol on tegu suurfirma initsiatiiviga võtta kontrolli alla „reguleerimata finantstooted“. Google lõpetab muuseas näiteks krüptovaluuta vahetust ja -rahakotte pakkuvate teenuste ning ka mõnede hasartmängude reklaamide näitamise. Võttes arvesse, et krüptoraha on sageli olnud seotud petuskeemidega (meenub näiteks kurikuulus Bitconnect) ja tekitanud peavalu ka arvutimänguritele, siis on Google’i otsus tänuväärne.Keeld jõustub juunis ja rõõmustab kindlasti uue videokaardi otsinguil olevaid arvutimängureid. Varasemalt on sellise otsuse vastu võtnud Facebook ning nüüd kuulutas Twitter, et on valmis sama sammu astuma.

Loe edasi Õhtulehest