Geenius.ee - Digikapital
Teeme selgeks: mis on altcoinid ja kus neid kasutada saab?
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 2 nädalat ago Kommentaare: 0

Altcoinideks nimetatakse kõiki Bitcoinist erinevaid krüptovaluutasid.

Bitcoinist on tänaseks kuulnud ka need inimesed, kelle jaoks krüptomaailm mingisugust huvi ei paku. Lisaks bitcoin’ile on krüptoturul aga tuhandeid teisigi krüptovaluutasid, mida tuntakse üldnimetuse all altcoin’idena.

Sõna “altcoin” tuleneb sõnadest “alternatiivne” ja “coin” ning hõlmab kõiki Bitcoini alternatiive.

Miks erinevaid krüptovaluutasid nii palju on ning üldse kuidas need Bitcoiniga seotud on?

Loe edasi Geeniusest…


Rahapesu Andmebüroo: üle poolte virtuaalvääringu teenuse pakkujatest maailmas on Eestis registreeritud
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 3 nädalat ago Kommentaare: 0

Mitteametliku statistika kohaselt on Eestis registreeritud lausa 55% kogu maailma virtuaalvääringu teenuse pakkujatest.

Rahapesu Andmebüroo avaldatud uuring viitab ohule, et Eestis tegutsevaid virtuaalvääringu teenuse osutajaid võidakse ära kasutada kuritegelikel eesmärkidel.

31. detsembri seisuga oli Eestis välja antud 381 kehtivat tegevusluba virtuaalvääringu teenuse pakkumiseks. Mitteametliku statistika kohaselt on Eestis registreeritud ligi 55 protsenti kõikidest maailma virtuaalvääringu teenusepakkujatest.

„Paljud ettevõtjad toovad Eestisse tulu ja loovad innovatsiooni, kasutades seejuures ka piisavaid riskikontrollimeetmeid. Selliste ettevõttete jaoks on siinne keskkond virtuaalvääringu teenuse pakkumiseks igati sobiv,” sõnas Rahapesu Andmebüroo juht Matis Mäekeri.

Loe edasi Geeniusest…


Aktsia- ja krüptoturud languses: USA keskpank võib intressimäärasid plaanitust varem tõsta
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 3 nädalat ago Kommentaare: 0

USA aktsiaturud reageerisid kolmapäeval keskpanga sõnumi peale langusega.

USA börs kukkus kolmapäeval üle 3%, kui USA föderaalreservi kohtumise protokollist selgus, et keskpank võib intressimäärasid oodatust varem tõsta, vahendab Reuters. Esialgse plaani kohaselt pidi keskpank intressimäärasid juunis tõstma, kuid prokollist selgus, et seda võidakse teha juba märtsis.

S&P 500 börsiindeks langes üle 1%, mis on suurim päevane langus alates möödunud aasta novembrist, mil esimesed uudised Omicroni variandist meediasse jõudsid. Uudis mõjutas ka Euroopa turge – Euroopa suurimaid ettevõtteid koondav Eurostoxx 50 alustas päeva ligi 2-protsendise langusega. Tallina börs kukkus üle 1 protsendi.

USA keskpank võib soovida inflatsiooni intressimäärasid plaanitust varem tõsta, eesmärgiga vähendada sedasi turgudel likviidsust. Protokollis seisis, et keskpanga liikmetele teeb muret nii…

Loe edasi Geeniusest…


Nädala krüpto: mis on Bitcoin ja kuidas see nii suureks sai?
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 3 nädalat ago Kommentaare: 0

Bitcoini kujutatakse tihti mündina, kuid tegelikult seda füüsilisel kujul ei eksisteeri.

Bitcoin on alates oma sünnist 2008. aastal saanud üheks kõige laiemalt tuntuks varaklassiks, mille kohta omab täna arvamust nii Wall Streeti investor kui ka tädi Maali.

Märkimisväärse tootluse ja pideva meediakajastuse tõttu on Bitcoin äratanud viimastel aastatel ka jaeinvestorite huvi, kelle jaoks pakub krüptoturg võrreldes aktsiaturuga vähemalt pealtnäha võimalust ka oluliselt väiksemate summadega head tootlust teenida.

Kust Bitcoin alguse sai, miks see üldse loodi ning kuidas see tänasele tasemele jõudis?

Loe edasi Geeniusest…


Eesti krüptovarade eelnõu pani välismeedia kihama: kas digirahale pannakse karmid piirangud peale?
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 3 nädalat ago Kommentaare: 0

Rahandusministeerium saatis detsembri lõpus kooskõlastusringile eelnõu, mille kohaselt hakkab riik nii ühisrahastusplatvormide kui ka krüptovaradesse investeerimisvõimalusi pakkujate tegevust rohkem reguleerima.

Esialgset teadet tõlgendati rahvusvahelises meedias ja sotsiaalmeedias uut seaduseelnõud kui krüpto sisulist keelamist Eestis, eeldades, et uued reeglid hakkavad puudutama nii privaatsete rahakottide pakkumist kui ka omamist.

Eile saatis rahandusministeerium välja eelnõu kohta täpsustava teate, mille kohaselt keskendub eelnõu eeskätt virtuaalvara teenusepakkujate (VASP) tegevusele ega hakka investorite tegevust kuidagi piirama.

Loe edasi Geeniusest…


Krüptoturg 2021. aastal: rekordtõusud ja -langused ning esimene ametlik valuuta
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 3 nädalat ago Kommentaare: 0

2021. aasta oli krüptoturu jaoks vaieldamatult meeldejääv. Suurimate krüptovaluutade Bitcoini ja Ethereumi hind jõudis uute tipphindadeni ning kogu krüptoturu väärtus kahekordistus aasta jooksul, jõudes esmakordselt kahe triljoni dollarini.

Bitcoin ja Ethereum saavutasid rekordhinna

10. novembril 2021 saavutas Bitcoin uue tipphinna 69 045 dollarit, millele järgnes järsk langus 50 tuhande dollari juurde. Kui eelmise aasta algul oli Bitcoini hind 30 tuhande dollari juures, siis aasta lõpus kauples krüptokuld 47 – 43 tuhande dollari hinnavahemikus, kus ta tänagi püsib. Aastane hinnamuutus: 56%.

Ethereum alustas möödunud aastat napilt tuhande dollari juurest ning jõudis samuti 10. novembril uue tipphinnani – 4878 dollarit. Hetkel on Etherum 3600 – 3800 dollari hinnavahemikus. Aastane hinnamuutus:…

Loe edasi Geeniusest…


Stig Rästa müüb NFT-sid, et oma Eesti Laulu võistluslugu Eurovisioonile aidata
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 1 kuu ago Kommentaare: 0

Laulja Stig Rästa osaleb tänavu Eesti Laulul looga “Interstellar”. Nüüd on inimestel võimalik laulule kaasa aidata ja osta NFT-sid (Non Fungible Token) ehk omandiõigusega kaitstud digitaalseid faile.

Rästa usub, et tal on selle looga hea võimalus Eurovisioonile pääsemiseks. Kuna aga esituse edukust mõjutab lisaks laulule ja lauljale ka lavasõu, siis otsustas Rästa crowdfunding‘u ehk ühisrahastuse abil meeldejäävaks etteasteks raha kokku saada.

“Lavasõu eelarve on juba 10 000 euro kanti ning sinna sisse jääb ka valgustus ja FX. Etteaste kallal töötav tiim koosneb kümnest liikmest, kes on oma valdkonna professionaalid. Lavasõu peaprodutsent on Mart Normet, kes oli kümme aastat Eesti Laulu produtsent ja on näinud väga lähedalt kümmet Eurovisiooni finaali. Ta teab, mis numbrid televaatajate hääli toovad,” kirjutatakse tutvustavas…

Loe edasi Geeniusest…


Tallinna arhitektuuribiennaali võitja kasutab paviljoni ehitamiseks NFT-sid
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 1 kuu ago Kommentaare: 0

Ootamatute asjaolude tõttu kuulutas sügisel 2022 toimuv Tallinna arhitektuuribiennaal eelmisel nädalal installatsioonivõistlusele uue võitja, kelleks on IHEARTBLOB projektiga “Fungible Non-Fungible Pavilion”.

Võitjameeskond ehitab Tallinna arhitektuurimuuseumi ette maailma esimese plokiahela abil rahastatud arhitektuuriprojekti.

IHEARTBLOB mõtestas täielikult ümber installatsioonivõistluse teema ”Slow Building” pakkudes välja lahenduse, kus kogukond saab olla nii projekti investoriteks kui ka disaneriteks. Ehitise lõpptulemus areneb ja kasvab ajas.

Nende töö annab traditsioonilisele arhitekti rollile täiesti uue mõõtme – arhitekt pole enam lihtsalt meister vaid süsteemidisainer, kes toob kokku innovatiivsed tehnoloogiad, millga innustab kogukondi osalema loomeprotsessis.

Selleks loob IHEARTBLOB meeskond NFT (Non-Fungible Token) platvormi, kus soovijad saavad disainida ja osta tüki teosest olles ka loodu omanikud. Nii on neil õigus müüa enda tehtud teoseid ka teistel NFT-del põhinevatel platvormidel,…

Loe edasi Geeniusest…


Riik hakkab reguleerima ühisrahastust ja krüptovarasid
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 1 kuu ago Kommentaare: 0

Rahandusministeerium saatis kooskõlastusringile eelnõu, millega kehtestatakse tegevus- ja järelevalvenõuded suurele osale Eesti FinTech sektorist – see hõlmab nii ühisrahastusplatvorme kui krüptovaradesse investeerimisvõimaluse pakkujaid.

Muudatuste suurimaks eesmärgiks on anda ette ühtsed reeglid kõigile valdkonnas tegutsejatele, sealjuures tagades, et ka investorid ja tarbijad saaksid õiget ja täielikku teavet pakutavate instrumentide ja teenuste kohta ning nende õigused oleksid kaitstud.

„Eesti FinTech sektor on aastatega hoogsalt kasvanud, siin on tegevust alustanud mitmed välismaiseid ettevõtjad ning turule on tulnud uusi innovaatilisi teenuseid ja raha kaasamise viise. Seni on selliste teenusepakkujate tegevus kas üldse reguleerimata või minimaalselt reguleeritud ja finantsjärelevalvele üldjuhul ei allu. Samal ajal ulatus näiteks eelmisel aastal ühisrahastusplatvormide kaudu vahendatava raha jääk ligi 440 miljonit euroni, viimase viie aasta tehingute kogumaht oli ligi…

Loe edasi Geeniusest…


​​Bitcoin, kuld ja maalapp Peipsi ääres: on üks asi, mis neid kolme vaala ühendab
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 1 kuu ago Kommentaare: 0

 

Bitcoinil, kullal ja maal on rohkem ühist, kui esialgu tundub. Kui mõelda bitcoinile, kullale ja maale, siis tunduvad need kolm varaklassi olevat üksteisest sama kaugel kui Maa Marsist. Ajaloos tagasi vaadates tuleb aga välja, et neil on isegi rohkem seoseid, kui võiks arvata.

Väärtuse säilitamine

Väärtuse hoidja on vara, kaup või valuuta, mis säilitab oma väärtuse ja mida saab vahetada, ilma et selle väärtus langeks. Maa oli koos kullaga pikalt peamine ajalooline väärtuse säilitaja.

Nüüd on Bitcoinist saanud neile kahele 21. sajandi digitaalne vaste. Väärtuse säilitamise kontseptsioon on aga seoses raha juurdetrüki ja keskpankade tagatud varade inflatsiooniga muutunud üha populaarsemaks. Erinevalt rahast peavad need kolm ainulaadset vara inflatsioonile vastu ja valitsuste tegevus ei mõjuta neid.

Erinev formaat – sama eesmärk

Nende kolme puhul ei jaga mitte ainult vara ühiseid omadusi, vaid ka nende investeeringute omanikud….

Loe edasi Geeniusest…


1 2 3 17