ERR - Digikapital
USA kongress uurib Facebooki digiraha plaani
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 3 kuud ago Kommentaare: 0

Kongressi kuulamine seoses Facebooki plaanitud vääringuga libra algab teisipäeval senati panganduskomitees. Esindajatekoja õiguskomitee laiendab samal ajal uurimist, mis puudutab Facebooki, Google’i, Amazoni ja Apple’i turujõudu.

Facebooki plaani on kritiseerinud USA president Donald Trump, tema rahandusminister Steven Mnuchin ja riigi keskapanga juht Jerome Powell, kes kahtlustavad, et seda võidakse hakata kasutama kuritegevuseks.

Mnuchin ütles, et tal on seoses sotsiaalmeediahiiu digivääringuga väga tõsised mured. “See on tõepoolest riigi julgeoleku küsimus,” ütles ta ajakirjanikele Valges Majas.

Paar päeva varem ütles president Donald Trump, et libral on “vähe mainet ja usaldusväärsust”.

“Rahandusministeerium on väga mures, et librat võivad väärkasutada rahapesijad ja terrorismi rahastajad,” lausus Mnuchin.

“Facebookil on palju tööd ees, et jõuda punktini, millega me rahul oleks,” lisas ta.

Kongressis juba varem privaatsusprobleemide ja turujõu tõttu uurimise all olnud Facebook vihastas kongressi veelgi, kui teatas läinud kuul, et loob oma finantssüsteemi, mis tugineb krüptovaluutal libra. Esindajatekoja finantsteenustekomisjoni juht ärgitas Facebooki plaanist loobuma, kuni selle on üle vaadanud kongress…

Loe edasi ERR portaalist…


USA keskpank kavatseb tähelepanuga jälgida Facebooki krüptoraha
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 4 kuud ago Kommentaare: 0

“Me jälgime seda väga hoolikalt. Ma arvan, et meie võimalikud ootused ja lootused tarbijakaitse vaatepunktist ja regulatsiooni küsimustes on väga kõrged,” ütles Powell.

Tuntuim krüptovaluuta Bitcoin tõusis esmaspäeval üle 11 000 dollari ehk pea 16 kuu kõrgeima tasemeni. Analüütikute sõnul kandis tõusu sotsiaalmeediahiiu Facebook teade enda kübervaluuta Libra loomisest.

Facebook plaanib Libra turule tuua järgmisel aastal ja toetada selle kurssi pärisvaluutadega. Projektist võtavad osa ka Visa, MastercCard, Paypal ja Uber.

Facebook teatas eelmisel teisipäeval ametlikult, et Libraga tahetakse turule tuua odav globaalne makselahendus.

Facebook kirjeldas Librat kui “uut globaalset valuutat” ja teatas, et see tuleb välja järgmisel aastal. Projektil on ettevõtte info kohaselt umbes 25 partnerit, nende seas mittetulundusühingud ja finantsteenuste ja veebikaubanduse firmad.

Krüptovaluuta oleks reguleeritud ja toetatud reaalsete varadega.

Kättesaadavaks tehakse see läbi Facebooki digitaalse rahakoti Calibra ja teiste teenuste.


Facebook esitles oma krüptovaluutat
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 4 kuud ago Kommentaare: 0

Facebook kirjeldas Librat kui “uut globaalset valuutat” ja teatas, et see tuleb välja järgmisel aastal. Projektil on ettevõtte teatel umbes 25 partnerit, nende seas mittetulundusühingud ja finantsteenuste ja veebikaubanduse firmad.

Krüptovaluuta oleks reguleeritud ja toetatud reaalsete varadega.

Kättesaadavaks tehakse see läbi Facebooki digitaalse rahakoti Calibra ja teiste teenuste, teatas Facebook.

Loe edasi ERR Portaalist


Facebooki krüptoraha kompab inimliku usalduse piire
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 5 kuud ago Kommentaare: 0

Meie pole uudisorganisatsioon! Oleme kõigest platvorm, millel inimesed suhtlevad ja vahetavad omi uudiseid. Umbes nii kaitses hiljuti organisatsiooni Facebooki juht Mark Zuckerberg. Hoolimata sellest, et mõnedel andmetele saab Facebooki kasutaja 90 protsenti uudistest just sellest keskkonnast, ei soovi Zukerberg ettevõttele uudiste vahendaja staatust.

Facebook võiks olla kõigi aegade suurim uudisorganisatsioon. Neil on juurdepääs rohkem kui pooltele internetikasutajatele. Täpsemalt öeldes on neil ainulaadne ja enneolematult kiire juurdepääs rohkem kui poolte internetikasutajate tähelepanule. Sellele uue ajastu ainele, mida esmalt karjatatakse, jagatakse koplitesse ja seejärel korjatakse raha neilt, kes paluvad sõnumite vastuvõtlikkuse alusel jagatud sihtrühmadele midagi teatada või reklaamida.

Sotsiaalmeedia pidajal on juurdepääs kõige värskemale maailmas juhtuvale infole, kohaliku elu sündmustest kuni maailma ja isegi kosmost käsitlevate uudisteni. Sinna hulka kuulub professionaalsete ajakirjanike toimetatud sisu ja kasutajatele silma hakanud metsikumad signaalid.

Uudismasina staatusest loobumise põhjus tuleneb uudisorganisatsioonile kehtivatest reeglitest ja nõuetest. Nad peaksid vastutama sisu eest oluliselt rohkem. Mugavam on olla piletimüüja uudiste ja…

Loe edasi ERR portaalist…


WSJ: Facebook plaanib luua oma krüptovaluuta
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 6 kuud ago Kommentaare: 0

Makselahendus sarnaneks bitcoinile, kuid oluline erinevus on see, et Facebook proovib selle väärtust stabiilsena hoida. Wall Street Journal viitas asjaga tuttavatele anonüümsetele allikatele.

Nende sõnul palkab Facebook maksesüsteemi loomiseks kümneid finantsfirmasid ja veebikauplejaid. Plaanide seas on ka võimalik rahaline preemia kasutajatele, kes reklaamidele klikivad.

Facebooki enda teatel uuritakse erinevaid krüptovaluuta tehnoloogia rakendusvaldkondi.


Inspektsiooni hinnangul on Eestis liiga palju krüptorahafirmasid
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 8 kuud ago Kommentaare: 0

Kuna pangad on hakanud kliente üha põhjalikumalt kontrollima, otsib must raha uusi puhtaks pesemise võimalusi. Ühe variandina vaadatakse krüptoraha suunas, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

“Tegelikult kõige rohkem räägitakse ikka selles samast rahapesust, mida me räägime täna krediidiasutuste puhul. Kui nüüd see must raha kohta otsib, siis potentsiaalne koht on krüptovaluuta,” ütles finantsinspektsiooni juhatuse liige Andre Nõmm.

“Kui vaatame, et meil on ligikaudu tuhat tegevusluba, siis ilmselgelt on tegemist piiriüleste tegevustega, ilmselgelt ei ole see kuidagi ainult Eestis tegutsemine ja seetõttu loomulikult on see oht. Põhimõtteliselt me väga ei tea, kus need ettevõtted asuvad, kes nad on, millega nad tegelevad, mis mahtudes nad tegelevad, sest igasugune aruandlus selle tegevusloa juures puudub,” lisas ta.

Rahandusministeeriumi väitel on Eesti püüdnud tegevuslube jagades krüptoraha valdkonda reguleerida. Selliseid lube annavad välja vähesed riigid.

Rahandusministeeriumi asekantsleri Märten Rossi sõnul on paradoks selles, et mõnikord tunduvad natuke karmimad reeglid teenusepakkujale sobivat ja mõnes mõttes seda kasuatakse kui müügivahendit.

Seega muudab Eestist…

Loe edasi ERR portaalist…


Hansson nimetas krüptoraha “täielikuks mõttetuseks”, mis peagi välja sureb
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 10 kuud ago Kommentaare: 0

“Mull on hakanud juba kokku kukkuma ning võib-olla me peaksime jälgima, kui kaugele see kukkumine läheb ja mis alles jääb, kui me oleme jõudnud uutmoodi tasakaaluni,” vahendas Bloomberg keskpankur Hanssoni sõnu Riias toimunud konverentsil.

“Ma arvan, et paari aasta pärast vaatame me tagasi ja ütleme, kuidas me küll jõudsime olukorrani, kus me sellist muinasjuttu uskusime,” lisas ta.

Samas hoiatas Hansson, et võimud peavad pühenduma krüptoraha teemal investoreid kaitsvatele meetmele, kui “vanaemad peaksid hakkama sellesse investeerima”. Lisaks tuletas ta meelde, et krüptoraha on saab kasutada ebaseaduslikuks tegevuseks.

Hansson lausus, et võivad tekkida ka finantsstabiilsust puudtavad küsimused, kui seosed virtuaalse vara ja reguleeritud finantssektori vahel suurenema hakkavad.

Kuigi Hansson on sarnaseid seisukohti väljendanud ka varem, on Eesti finantsinspektsioon hiljuti hoiatanud, et käsitleb krüptorahaga seotud teenuseid pakkuvaid ettevõtteid kui rahapesuohu uut allikat.


Kessler: krüptorahandus on väga suur riskikoht
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 10 kuud ago Kommentaare: 0

Finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler ütles, krüptorahandus on väga suur riskikoht, eelkõige pettuse ja kelmuse riskid ning selle kaudu mainerisk Eestile.

“Kui inimestele on lubatud mingeid asju, nad on saanud selle tõenduseks krüptoraha ehk elektriimpulsse ning selle vastu päris raha andnud, aga pärast selgub, et asjad ei olegi nii ega saagi nii olema, siis jõuabki kätte maineriski realiseerumine,” hoiatas ta intervjuus Postimehele.

“Meil on tunne, et krüptosfääris on sees kelmuslikku elementi ja see on teema, millega tegeleme peaaegu iga päev. See on reguleerimata turg,” lisas finantsinspektsiooni juht.


Kümme aastat bitcoini – sotsiaaalne eksperiment muudab vaikselt maailma
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 12 kuud ago Kommentaare: 0

“Praegu räägitakse, kuidas krüptoraha tüüpi plokiahelad ühiskonda muudavad. Tõttame asendama nendega riiklikult olulisi süsteeme või vähemalt räägime sellest võimalusest. Samal ajal pole kontrollitud kasvõi seda, miks see peaks see üleüldse homme töötama. Krüptorahad põhinevad sotsiaalsel ja füüsikalisel, mitte matemaatilisel fenomenil,” leidis Tallinna Tehnikaülikooli tarkvarateaduse instituudi professor ja AS Cybernetica vanemteadur Ahto Buldas. Just sotsiaalse poole uurimisele pole aga pööratud seni tema hinnangul piisavalt või peaaegu üldse tähelepanu.

Professor viitas, et bitcoini 2008. aastal kirjeldanud Satoshi Nakamoto põhieesmärk oli e-kaubanduse jaoks usaldusväärse elektroonilise sularaha loomine, ei midagi muud. Esitletud lahendus võimaldas vältida sama raha mitmekordset kulutamist ja maksete tagasivõtmist. Kõige selle juures polnud vaja usaldada ühtegi kolmandat osapoolt. E-poodide pidajad said kergendatult hinnata. Teoreetiliselt pole digitaalse arveraamatu üle võimu isegi superriikidel, mille tegevus piiras eelnevalt loodud…

Loe edasi ERR portaalist…


Bitcoini hankimiseks kulub juba rohkem energiat, kui väärismetallide kaevandamiseks
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 12 kuud ago Kommentaare: 0

“Bitcoin ilmestab koos teiste kübervaluutadega suurepäraselt, et enam pole vahet, kas tegutseme digitaalses või päris maailmas. Sellel on mõõdetav mõju ja analoogia maavarade kaevandamisega põhjendatud,” märkis ametit pidav uurimuse juhtivautor Max Krause ERR Novaatorile.

Keskkonnainseneri huvi kübervaluuta vastu tekkis puhtpraktilisel põhjusel. Krause mõtles ise bitcoinide hankimise peale. Enne seda otsustas ta heita lisaks hinnale igaks juhuks pilgu ka nende kaevandamiskiirusele ja selleks kuluvale elektrihulgale. See osutus ootamatult suureks.

“Me ei mõtle sellele ilmselt väga palju, aga bitcoini-süsteemi ülalhoidmiseks on tarvis võrreldavas koguses energiat, kui tarbib seda Eesti,” märkis Tallinna Tehnikaülikooli tarkvarateaduse instituudi professor Ahto Buldas, kes uurimusega otseselt seotud pole.

Arveraamatusse uue lehe lisamiseks lahendavad bitcoini-kaevurid keerukat matemaatilist probleemi. Esimesena lahenduse leidnud isik saab väärilise tasu – 12,5 bitcoini, mis on võrreldav 2018. aasta novembri alguse seisuga umbes 80 000 dollariga.

Piltlikult on tegu loteriiga. Mida rohkem pileteid ehk arvutusvõimsust hankida, seda suurem on võimalus võita. Inimeste kaevandamisiha sõltub kübervaluuta hinnast. Möödunud…

Loe edasi ERR portaalist…


1 2