Delfi - Digikapital
Kulla ja bitcoin’ide sarnasused
Kategooria: Krüptoraha,Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 2 kuud ago Kommentaare: 0

Raske leida

Kulda on mõnest muust metallist oluliselt raskem leida ja selle kaevandamisega kaasnevad kulud. Oleme kulda kaevanud juba aegade algusest ja praeguseks hetkeks on uue kulla leidmine oluliselt keerulisem kui tuhat aastat tagasi.

Bitcoin’i protokollireeglite kohaselt saavad uued bitcoin’id tekkida vaid iga uue ploki kaevandamisel. Mida rohkem neid kaevandatud on, seda raskemaks muutub järgmise ploki leidmine ja sellest tulenevalt ka uute bitcoin’ide kaevandamine.

Piiratud kogus

Meie planeedil on paraku piiratud ressursid ja võttes ette mistahes väärismetalli või keemilise elemendi, jõuame selleni, et seda on ainult kindel kogus. Sama rakendub ka kullale. Uue kulla leidmine muutub iga kaevandatud tükiga aina raskemaks.

Bitcoin’e saab kokku olla ainult 21 miljonit ja see tuleneb jällegi protokollireeglitest. Hetkeseisuga ei ole mitte mingit põhjust, miks tulevikus peaks mõni nendest reeglitest muutuma, sest see kahjustaks kogu süsteemi, mis on nende reeglite põhjal üles ehitatud.

Asendatavus

Asendatavuse küsimus on väga tähtis just valuutade puhul ja maailmas ei ole palju asju, mis oleks…

Loe edasi Postimehest…


Bitcoin’i progressiivselt vähenev inflatsioon
Kategooria: Krüptoraha,Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 3 kuud ago Kommentaare: 0

Vältimaks olukorda, kus üksikisikud või organisatsioonid saaksid enamuse nõusolekuta omavoliliselt fundamentaalseid reegleid muuta, on bitcoin’i rahapoliitika ehitatud protokolli tasemel ja see ei allu välisele kontrollile. Pärast kõikide bitcoin’ide kaevandamist neid rohkem turule ei tule ja kokku saab neid olla ainult 21 miljonit.

Bitcoin’e kaevandatakse võimsate arvutitega, mis lahendavad matemaatilisi probleeme, et leida iga kümne minuti tagant järgmine plokk ja ploki kaevandajale emiteeritakse fikseeritud hulk bitcoin’e rahapoliitika alusel.

Iga nelja aasta tagant väheneb kaevandamise määr protokolli reeglite kohaselt 50% võrra ja seda kutsutakse pooldumiseks. Esimene pooldumine toimus 2012. aasta lõpus ja järgmine leiab aset 2016. aastal. Iga ploki kaevandaja saab endale 12,5 bitcoin’i. Päeva jooksul leitakse keskmiselt 144 plokki. Päevas teeb see 1800 bitcoin’i ja aastas 657 000. Praeguse pooldumistsükli järgi on bitcoin’i arvestuslik inflatsioon aastas 3,7%.

Järgmist kaevandamise määra pooldumist on oodata järgmise aasta kevade lõpus ja pärast seda saab ploki kaevandamise eest 6,25 bitcoin’i. Pärast järgmist pooldumist langeb bitcoin’i inflatsioon…

Loe edasi Postimehest…


HOIATUS! Politsei soovitab investeerimispakkumistesse hoolikamalt suhtuda
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 6 kuud ago Kommentaare: 0

Narva politseijaoskonna juhtivuurija Sergei Maslennikovi sõnul pöördus hiljuti politseijaoskonda 62-aastane Narva elanik, kes kannatas 40 000 eurot kahju, pärast seda kui talle investeerimisvõimalust pakuti.

“Tegemist on selle kuriteoliigi tüüpjuhtumiga. Juulis sai naine kõne välismaiselt numbrilt, helistaja rääkis vene keeles, pakkus kiiret teenimise võimalust, milleks ei pea väga pingutamagi. Pensionär paigaldas arvutisse programmi Anydesk, millega andis võõrale inimesele juurdepääsu oma arvutile ja isiklikele andmetele ning tegi erinevatele firmadele rahaülekandeid, arvates, et summa kasvab mitmekordseks,” kirjeldas Maslennikov.

“Kui alguses tundus kõik toimivat ja ekraanilt oli näha, justkui summa muudkui kasvab, ei saanud naine raha pärast kätte. Vastupidi, talt nõuti erinevate ettekäänetega veel raha juurde,” kirjeldas uurija.

24. septembril pöördus politseisse 68-aastane Jõhvi valla elanik, kellele helistati samuti juulikuus ja pakuti krüptovaluutaga kauplemise võimalust. Mees kandis kahe firma arvele kokku 18 600 eurot, kuid sai aru, et teda on petetud, kui ta soovis teenitud raha välja võtta ja temalt selle eest lisatasu nõuti.

Helistatakse nii…

Loe edasi Postimehest…


Bitcoiniäri tõi Eesti mehele kaela mitmemiljonilise võla
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 10 kuud ago Kommentaare: 0
22. aprillil kuulutas kohtunik Lea Pavelson Pärnu Maakohtu Rapla kohtumajas välja üsna kurioosse otsuse. Keegi Ilja Poljakov (34) peab tasuma osaühingule Perfect Look jahmatava summa – seitse miljonit eurot. Seejuures peab raha kosena voolama olematu käibega firmasse – 2017. aastal käis Perfect Looki kassast läbi ainult 550 eurot. Firma tegeleb iluteenustega: pediküür, maniküür, kunstküüned, näo- ja kehahooldus.

Eelmisel majandusaastal teenis ettevõte kasumit 32 eurot!

Kuid kohtuotsuse alusel peaks nüüd ühtäkki laekuma miljoneid. Täpsemalt 6 956 099 eurot ja 62 senti.

Lisaks peab härra Poljakov Tallinnas Kadriorgu registreeritud ilusalongi eest kinni maksma ka advokaadikulud summas 3400 eurot.

Kohtuotsus kergitab veidi saladuskatet küsimuses, kuidas selline veider olukord üldse tekkis.

Kaks ettevõtlikku inimest – Ilja Poljakov ja Perfect Looki esindaja Oleg Ivanov (41) sõlmisid 2015. aasta sügisel lepingu, millega Ivanovi firma müüs Poljakovile 500 bitcoini. Kauba eest lubas leping tasuda „järelmaksuga“ – lepingus sisaldus klausel, mis võimaldas ostjal müüjalt bitcoinide eest raha küsida 20. detsembril 2017…

Loe edasi Postimehest…


Peaaegu täiuslik kuritegu Tallinna südalinnas: investorid tahavad oma kadunud raha tagasi
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 1 aasta ago Kommentaare: 0

Tallinnas Faehlmanni tänaval, peaaegu telemaja vastas paikneb suur valge kivimaja, kus peaks töötama Better Betting.

See sihtasutus lubas luua ülivinge kasutajalt kasutajale kihlveosüsteemi (peer-to-peer betting system), kus mängijad jäävad anonüümseks ja puudub kontrolli omav keskasutus.

Sihtasutus lubas välja anda oma krüptoraha, iselaadse kihlveo-coini.

Aga Faehlmanni tänava majal puudub firmasilt. Better Bettingu nimi esineb tibatillukesena vaid ühel postkastil paljude teiste firmanimede seas. Vastavas korteris töötab veebiarendajate armee asemel vähetuntud raamatupidamisettevõte. Viksi välimusega noorhärra ütleb ajakirjanikku nähes, et Better Betting on küll tema töökoha klient ja selles korteris asub sihtkoha juriidiline aadress, kuid kus Better Betting tegelikult tegutseb, ta ei tea.

Enamik eestlasi pole sellest sihtasutusest midagi kuulnud. Isegi Äripäev on kirjutanud temast vaid ühe korra. Poolteist aastat tagasi usaldasid rikkad inimesed üle maailma Better Bettingule kokku 5,3 miljonit dollarit.

Nüüd väidavad neli neist avalikult, et sihtasutus ei täitnud oma lubadusi ja tema juht, britt Adriaan Brink raiskas suuri summasid….

Loe edasi Postimehest…


Eesti pensionäride Bitcoin`i-usk langes aastaga taevast põrmu
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 1 aasta ago Kommentaare: 0

Artlklis sai sõna kuuekümnendates Andres – pensionär ja krüptorahaspekulant. Aastaid tagasi kukkus talle sülle pärandus, raha vajas paigutamist. Aktsiad ja fondid jätsid teda külmaks.

Tuttava soovitusel ostis Andres 26 000 euro eest 26 bitcoin’i. Aasta tagasi oli nende väärtus peaaegu pool miljonit eurot. Kuid osa oli Andres selleks ajaks ära kulutanud, osa investeerinud edasi Costa Ricasse, kus üks firma kaevandab päikeseenergiat kasutades krüptoraha. Andres oli rentinud osa sealse serveripargi võimsusest.

Mis tööd Andres teeb, küsisime aasta eest. „Loen enda raha. See on mugav töö, millele kulub veerand tundi päevas. Ärkan, lähen kööki, teen kohvi, klõpsan arvuti lahti ja vaatan numbrid üle. Ülejäänud päeva tegelen, millega tahan.“

Isegi poes käis ta bitcoin’i-kaardiga, mis oli seotud tema krüptorahaarvega Costa Rica kaevanduses.

Tänaseks on bitcoini hind kukkunud ligi viis korda. Üks bitcoin maksis jõulude eel 3500 eurot. Andrese meeleolu on pöördunud 180-kraadi.

“Kohad, kuhu olen investeerinud, on oma tegevuse lõpetanud….

Loe edasi Postimehest…


Riigiprokuratuur põrgatas Eesti esimese krüptoskandaali uurimise brittidele
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 1 aasta ago Kommentaare: 0

Pole aga välistatud, et Eesti esimese krüptoskandaali uurimine algab hoopis Suurbritannias. Riigiprokuratuur edastas materjalid sinna, sest esineb põhjendatud kahtlus, et raha omastamine pandi toime tolles saareriigis.

Better Betting loob spordiennustuste keskkonda, kus panuseid tehakse krüptorahas. Investorid mahutasid sinna 5,5 miljonit dollarit. Äri pole käivitunud loodetud tempos ja tema krüptoühiku väärtusest on alles kübemed.

Loe edasi Delfist


Ain Aaviksoo liitub küberturvafirmaga Guardtime
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 1 aasta ago Kommentaare: 0

Aaviksoo jätkab Guardtime’i kõrval tööd Viveo Tervisekindlustuse juhina. Kaht firmat ühendab rahvusvaheline strateegiline huvi edendada Guardtime’i küberturva-tehnoloogiat, sh tervisekindlustuse valdkonnas.

Aaviksoo eesmärk Guardtime’is on tuua ettevõttesse oma rahvusvaheline kompetents ja teadmised e-tervise alal ning aidata kaasa valdkonna arengule firmas.

Guardtime’i juhi Martin Ruubeli sõnul on oluline jätkata nii Eestis kui ka rahvusvahelisel maastikul blockchain-lahenduste tutvustamist, et selgitada selle võimalusi ja kasu finantsvaldkonnas ja teistes sektorites.

“Ainuüksi Eestis katab blockchain-tehnoloogia täna valdavat osa meie e-teenustest, alates e-Äriregistrist kuni Digiloo ja Riigi Teatajani.”

Ain Aaviksoo on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna (MD) ja Harvardi ülikooli (MPH) ning töötanud Maailmapangas, Poliitikauuringute Keskuses PRAXIS, Webmedias (Nortal), Viveo Tervisekindlustuses ja sotsiaalministeeriumis IT asekantslerina.

Guardtime on Eestis asutatud, maailma suurim blockchain-põhiste küberturvalisuse lahenduste looja.

Tänu oma ülesehitusele võimaldab see tehnoloogia säilitada digiandmete muudatuse ajalugu, tuvastada kohe, kes ja millal on digiandmeid muutnud, ning kasutada neid võimalusi suure hulga andmete puhul ruttu ja korraga.

Guardtime teeb koostööd nimekate rahvusvaheliste institutsioonidega nagu maailma suurim…

Loe edasi Postimehest…


Euroopa Parlamenti kandideeriv Rõivas lööb kaasa ka leedulaste spordi startup-ettevõttes
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 2 aastat ago Kommentaare: 0

Lympo selgitas, et Rõivase kasuks rääkis Eesti edulugu digiküsimustes ning see, et tema ametiajal käivitus palju kiidusõnu saanud e-residentsuse programm.

Rõivas selgitas, et Lympo on rahvusvahelise haardega tervislikke eluviise ja sportimist edendav startup-ettevõte, mis kutsus teda oma nõukogu liikmeks.

Lympo tegevjuht Ada Jonuse selgitas, et Lympo on Rõivase liitumise üle väga õnnelik. “Tema positsioon poliitilise ja tehnikamaailma käilakujuna aitab Lympol levitada oma nägemust sellest, kuidas plokiahel ja andmestik aitab muuta fitnessi ja tervisliku elustiili majandusharu,” teatas Jonuse.

Rõivas kommenteeris, et nagu nõukogu liikmelisuse korral on tavaks, eeldab ka tema roll kaasalöömist suhteliselt väikese koormusega. “Käesoleval hetkel mulle ettevõttes osalust ei kuulu ning tasustamise deklareerin detailselt vastavalt kehtivale korrale,” teatas Rõivas.

“Lympo missioon motiveerida inimesi rohkem ja järjepidevamalt sporti tegema on mulle südamelähedane, sest, olles korduvalt maratonideks treeninud, näen otseselt, kuidas ka mul endal oleks Lympo kasutamisest kasu,” lisas Rõivas.

Poliitikast pole tal mingit kavatsust lahkuda, eriti oluliseks peab ta Postimehest…


Vene talunik lõi riigile käega ja tegi oma küla krüptoraha
Kategooria: Uudised Autor: Digikapital Kuupäev: 2 aastat ago Kommentaare: 0
Venemaa Moskva oblasti külamees Mihhail Šljapnikov pole nagu teised talunikud. Aktiivne Šljapnikov on aastaid üritanud originaalsete mõtetega kohalikku elu turgutada. Paari aasta eest lõi ta koduküla Kolionovo järgi paberraha kolioni, nüüd lükkas edukalt käima samanimelise krüptoraha. Paberraha kolioni väärtus oli seotud kartulikiloga ja 50 kolioni eest sai osta hane.

1 2