Mis on plokiahel ning kuidas ta on seotud krüptorahaga?
jaan. 24, 2018 @ 20:00

Sisuliselt võib öelda, et plokiahela näol on tegemist vahendiga, mille kaudu saab edastada unikaalset digitaalset informatsiooni ühelt kasutajalt teisele. Informatsiooni edastamine on garanteeritud olema ohutu, turvaline ning läbipaistev nii, et igal inimesel on võimalus vaadata kas ülekanne toimus ning kui suurt hulka informatsiooni edastati.

See teebki kõik selle tehnoloogia revolutsiooniliseks, sest esmakordselt on tagatud andmete läbipaistvus ning andmeid liigutatakse kasutades avatud raamatut ning võimalusi kuidas seda kasutada saab on piiramatu. Võtamegi näiteks krüptoraha. Plokiahel käitub krüptoraha puhul nagu ettevõtte raamatupidaja, kes salvestab kõik tehingud mis on toimunud plokiahelasse. Erinevuseks on aga see, et tegemist on avatud raamatupidamise sissekannetega ning igal inimesel on võimalus vaadata, mis tehing just parasjagu toimus ning kelle rahakotti see läks.

Tõsi, rahakotid ei ole nimelised nagu raamatupidamises on kontod, vaid tegemist on unikaalsete numbrite ning tähtede kombinatsioonide jadaga. See tähendab, et plokiahelas on võimalik genereerida rahakotte, mille tulemusena väljastatakse rahakoti avalik võti (rahakoti aadress) ning privaatne võti (rahakoti salasõna) ning teha nendega tehinguid. Kogu see informatsioon kirjutatakse plokiahelasse ning nii tagataksegi nende andmete läbipaistvus ning turvalisus, sest plokiahela koopiat saab hoiustada igaüks. Seega, kui keegi otsustab kinni panna sinu arvuti, kus on sul plokiahela koopia, siis sellest ei juhtu midagi, sest sama koopia on olemas ka sadadel tuhandetel teistel kasutajatel ning andmed seeläbi säilivad. Seetõttu räägitaksegi plokiahela juures detsentraliseeritusest, mis tähendab, et sinu raha ei hoita ühes ettevõttes või serveris, mille kokku kukkumisel sa kõigest ilma oled, vaid jaotatuna kõikide vahel ning millele on ligipääs ainult sinul privaatvõtit kasutades.

Krüptoraha liigutamine käib mööda plokke, mille genereerimise eest vastutavad näiteks Bitcoini puhul kaevandajad. Lihtsasti seletatuna on krüptoraha kaevandamine uue ploki genereerimine kasutades selle tarbeks arvuti jõudlust, mille vastutasuks antakse sulle münte. See tähendab, et kasutades ära arvuti videokaardi jõudlust lahendatakse matemaatilist tehet, mille ära lahendamisel premeeritakse kasutajat müntidega. Seega raha kandmisel ühest rahakotist teise on tegemist informatsiooni edastamisega plokiahela plokki. Informatsioon ehk siis siinkohal krüptoraha jõuab ühest rahakotist teise, kui on ära kinnitatud vastavalt vahetusportaalile, kas 2 või enam plokki. Seega kui sinu informatsioon on sisse kirjutatud järgnevatesse plokkidesse jõuab raha ka kenasti rahakotti.

Raha saatmine aga maksab ning sõltub näiteks Bitcoini saatmisel hetke võrgukoormusest ning mitte kunagi makse suurusest. Eelmise suure Bitcoini laine ajal eelmise aasta detsembris võis maksta näiteks 1 euro väärtuses Bitcoini liigutamine ühest rahakotist teise ligikaudu 30-40 eurot. Seda siis kiire ülekandmise puhul, kus sinu ülekanne kirjutatakse sisse järgnevasse 2-3 plokki. Mõndadel rahakottidel on võimalik ka ülekandetasu määrata, kuid siinkohal peab arvestama sellega, et mida väiksem summa sinna määrata, seda aeglasemini ülekanne liigub. Ehk teisisõnu pole see prioriteet ning ülekanne kirjutatakse sisse võib-olla 50. või 60. plokki. See kõik sõltub aga koormusest ning siinkohal tuleks alati vaadata hetkeseisu.

Siinkohal ongi paslik ära märkida, et põhjus miks Bitcoini tehnoloogia on vananenud (Bitcoini tehnoloogia on 9 aastat vana) ongi see, et ülekanded liiguvad aeglaselt ning need nõuavad tippajal suurt ülekandetasu. Näiteks Stellari puhul liiguvad maksed sekunditega ning ülekandetasud on väga pisikesed.

Kõiges selles peitubki plokiahela tehnoloogia võlu, et seda on võimalik ära kasutada kõikvõimalikes situatsioonides ning see, mida me tänasel päeval näeme on vaid kübeke sellest, mida toob meile tulevik.

Jäta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.