Krüpto ja turvalisus – 5 näidet kuidas krüpto muudab interneti turvalisemaks
mai 9, 2022 @ 15:24

Krüptovaluuta kasutamine on muutunud panganduses ja rahandusega seotud toimingutes pea igapäevaseks. Rahaliste vahendite ülekandmisel saavad pankades ilmsiks mõned mured, mille privaatsus poliitika on jätnud raskete reeglite abil kaitsmata. Siiski tuleks siinpuhul tähelepanu suunata mitmele erinevale andmele, mis avalikustub raha ülekannete tegemisel. Ettevõtted ja eraisikud kasutavad krüptovaluutat maksevahendina juba aastaid. Neist erisuuna on võtnud siiski kasiinod, kes eelistavad siiani tavalisi fiat-raha.

Nähtavaks saavad järgmised andmed:

 • Ülekande sooritanud isiku nimi (juriidilise isiku korral firma nimi)
 • Pangakonto number
 • Summa
 • Viited
 • Arve numbrid
 • Pankade andmed

Ülekannete tegemiseks tuleb kliendile /makse sooritajale anda infot raha saaja kui ka summade ja pangakontode kohta. Vastasel juhul oleks ülekande tegemine võimatu. Krüptoraha enda ajalugu on kirju ning neid eksisteerib tänapäeval erinevaid juba üle 4000 erineva. Neist tuntum ning üks esimesi on bitcoin, mida peetakse originaalseks krüptovaluutaks. 2011.aasta lõpuks oli ühe bitcoini väärtus 1 dollar. 10 aastat hiljem on selleks 36 000 eurot. Tegemist on pea hullumeelse väärtuse tõusuga.

 • Krüptovaluutaga tasumine:

Avalikkuse eest jäävad varju makse saaja nimi ning pangakonto number. Ülekanded toimivad siinpuhul tänu avalikele võtmetele, mida saab nimetada kui kasutajanimena. Avalik võti koosneb numbrite ja tähtede jadast, mis on unikaalne igale kasutajale. Maksete tegemisel on näha vaid võtme nimed, mida ei saa otseselt ühendada kellegi nimega. Võtme jagamisel siiski kaob anonüümsus.

 • Krüptovaluuta ohutu kogumine:

Krüptovaluuta tarbeks tuleb avada konto, mille tarbeks on loodud vastavad krüptovaluuta ‘rahakotid’ platformidele, mis otseselt tegelevad krüptovaluuta hoiustamisega. Rahakott hoolitseb ise raha ohutu kogumise ning hoiustamise eest. Kasutajad varustatakse paroolidega, mille kaotamisel kaotab kasutaja ka ligipääsu oma rahakotile. Adentimisvahenditest on olemas võimalused telefoni või meili teel restart sooritada, kuid ka need vajavad isikutuvastust kõrgemal tasemel.

 • Internet ja turvaline ostlemine

Kuna rahaga seotud kuritegevus on täiesti tavaline igapäeva osa, tuleb osata oma raha ka krüptoturul kaitsta. Paljud ettevõtted on otsustanud lisaks tava rahalistele vahenditele ka pakkuda krüptoga tasumise võimalust. Juriidilise isiku tasemel on avatud rahakoti kontod ka firmadele, kuhu oleks võimalik teenuse eest tasuda. Isikuandmed on ka siin kaitstud ning visuaalselt on nähtav vaid avalik krüpto rahakoti võti.

 • Paroolide haldamine

Häkkerid ei varasta tavaliselt vaid isikuandmeid ning pangakontode andmeid, varastatakse ka krüptoraha kontode paroole. Kuna unikaalsed koodid on raske meelde jätta, tuleks luua parool, millel ei ole seost inimese enda nimega või sidekontode nimetuste ja numbritega. Nagu ka tava pangakonto korral tuleb sisse logimiseks sisestada parool, oleks kõige targem see endale lihtsalt meelde jätta. Turvalise interneti ligipääsu tarbeks kasutab krüptorahakoti haldur unikaalset kaitsepoliitikat.

 • Turvaline internet, turvaline raha

Kuna krüptovaluuta toimib vaid internetivahendusel, on sellega kauplemine ohutum kui sularahaga. Ülekannete toimumist saab lihtsalt tõendada ning peaaegu sekundi täpsusega. Pangaülekannete toimumisel võib olla hilinemisi panga enda tööaja tõttu, kuid kiirmaksed toimivad krüptovaluutaga koheselt.

Kommentaarid on suletud.