Nädal 3 (15-21.01) uudised ja arvamused (Eesti)

Nädal 3 (15-21.01) uudised ja arvamused (Eesti)

 • Raido Tamar
  Pealik
  Teemad: 7
  Vastused: 5

  16.01 võttis Äripäev üles krüptoraha maksude teema.
  Alustati juhtkirjaga:

  Krüptomaksud vajavad selgust
  https://www.aripaev.ee/juhtkiri/2018/01/16/kruptomaksud-vajavad-selgust

  Väljavõtte tähtsamast:
  “Äripäeva meelest sobib end e-kuvandiga kaunistanud Eestil ja iseäranis meie maksuametil olla nendele küsimustele vastamisel maailmas liidrirollis. Jah, see pole lihtne ülesanne. Esialgsed väljapakutud lahendused ei pruugi tingimata pikaks ajaks kehtima jääda, kas või selle pärast, et valdkond ise võib areneda ootamatus suunas. Mine tea, ehk ongi tuntuim krüptoraha bitcoin oma ajaloolise tipu juba saavutanud. Pole võimatu, et juba aasta või paari pärast ei tundu kogu see valdkond meile üldse nii tähtis või huvitav nagu praegu. Mõeldav on aga ka täiesti vastupidine: näiteks et tööandjad hakkavad krüptorahas palka maksma või et peagi on iga endast lugu pidava investori portfellis tingimata ka krüptovõlakirju.”

  “Krüptorahaga teenitud kasumite praegune maksustamine varana tähendab maksustamist tulumaksuga ja seda, et käibemaksu tasuda ei tule. See on lihtne ja arusaadav: krüptoraha ostu- ja müügihind tuleb ümber arvutada eurodesse sellesama keskkonna kursiga, milles tehingud on tehtud.”

  Kuidas krüptoraha omanikult maksud kätte saada?
  https://www.aripaev.ee/uudised/2018/01/15/kuidas-kruptoraha-omanikult-maksud-katte-saada

  Väljavõtte tähtsamast:
  “Näiteks kui inimene teenib krüptorahasse investeeritud 5000 euro pealt 2500 eurot kasumit, tuleb tasuda ainult tulumaksu kasumi ehk 2500 euro pealt. Käibemaksu virtuaalse valuuta vahetamisel tasuda ei tule. Nii nagu ka ei tule seda teha traditsiooniliste, FIAT-valuuta vahetustehingute puhul.”

  15.01 avaldas Eesti Panga asepresidet arvamuse krüptovarast. See ei ole esimene kord kui ta kasutab sõna “krüptovara”:

  Krüptovarad – mull või tulevik?
  https://www.eestipank.ee/blogi/kruptovarad-mull-voi-tulevik

  Huvitavamad mõtted:
  “Niinimetatud krüptovaluutade puhul on tähtis mõista, et need ei suuda täita vähemalt kahte klassikalisele rahale vajalikku omadust – väga hüplik ja kontrollimatu hind ei lase neil toimida ei stabiilse väärtuse hoidjana (ingl store of value) ega tõhusa maksevahendina (means of payment). Seetõttu on eksitav kutsuda bitcoin’i ja selle analooge krüptorahaks. Pigem võiks kasutada terminit „krüptožetoon“ või „krüptovara“.”

  “Võib arvata, et ühel või teisel moel leiavad sõltumatud krüptovarad tulevikus kasutust ja et me praegu nende kõiki võimalikke kasutusvaldkondi veel ette näha ei suudagi.”

  “Põhimõtteliselt võib ju ette kujutada, et keskpank ise laseb näiteks euroala puhul eurosid ringlusse mitte üksnes sularahana ja kommertspankade kaudu kontorahana, vaid nii-öelda emiteerides virtuaalseid eurosid otse plokiahelasse. Tõenäoliselt on enamikus keskpankades sellise idee mõjudele vähemalt mingil määral mõeldud.”

  “ositsioneerides Eestit kui atraktiivset riiki ICOde registreerimiseks, tasub seetõttu olla väga valiv selles osas, milliseid virtuaalärisid me toetada soovime. Liiga hoogsalt tegutsedes ja end varakult ICOsid propageeriva ja toetava õigusruumina positsioneerides võib kergesti juhtuda, et teeme Eesti edumeelsele e-riigi kuvandile rohkem kahju kui kasu.”

  VKG õuel hakkas tööle krüptoraha kaevandus
  https://www.aripaev.ee/uudised/2018/01/15/vkg-ouel-hakkas-toole-kruptoraha-kaevandus

  Huvitavamad mõtted:
  “Esimesed krüptoraha kaevandamise serverid pingestati mullu detsembri keskel ning kui praegune tarbimisvõimsus moodustab 300 kW, siis juba lähitulevikus on plaan seda kümnekordistada.”

  Küll vanem uudis aga puudutav arvatavasti mitmeid Eesti portaale:
  Kaevandamisega nakatamine tõusvas trendis
  http://www.ituudised.ee/uudised/2018/01/14/kaevandamisega-nakatamine-tousvas-trendis
  „Veebilehtedele peidetud pahavara, sealhulgas krüptoraha kaevandamised, on kahjuks tõusvas trendis. Teateid pahavaraga nakatumisest laekub meie üksusele vähemalt kord-paar nädalas,“ ütles riigi infosüsteemi ameti (RIA) intsidentide käsitlemise osakonna ehk CERT-EE juht Klaid Mägi. Ta tõdes, et kannatanuteks on olnud väga suured ja tuntud portaalid, näiteks tuntud ostu-müügi keskkond ning tehnikaportaal.

  Luminor: ärge olulist osa oma finantsvarast krüptovarasse paigutage
  http://arileht.delfi.ee/news/uudised/luminor-arge-olulist-osa-oma-finantsvarast-kruptovarasse-paigutage?id=80795493

  18.01 Kuum tool: pettuses süüdistatud krüptolausuja annab aru

  https://podtail.com/podcast/aripaeva-raadio/18-01-kuum-tool-pettuses-suudistatud-kruptolausuja/

  Aasta tagasi Hiltoni hotellis suurejooneliselt uusi liikmeid värvanud krüptorahaskeem Nano Club on liitunuid rahast ilma jätnud ja hakkab juba uut krüptoraha müüma.

  Veel enne, kui Nano Club hakkas praegust nime kandma, oli bränd tuntud kui Crypto888 ja seejärel OctaCoin. Nüüd on käes neljas kord uut nime kanda: krüptorahaskeem on liitunud skeemiga Ormeus.

  Sel nädalal istub kuumal toolil ja vastab Äripäeva ajakirjaniku Kristel Härma küsimustele nende skeemide pakkuja ja pettuses süüdistatud krüptolausuja Erik Nurm.

Kuvatakse 1 postitus (kokku postitusi 1)

You must be logged in to reply to this topic.